• چهارشنبه 15 مرداد 1399
  • 02:46

احداث کمپينگ‌هاي اقامتي در اطراف کاروانسراي مرنجاب

سرپرست نمايندگي ميراث فرهنگي آران و بيدگل و معاونت ميراث فرهنگي اداره کاشان با بيان اين مطلب به ميراث آريا(chtn)،گفت:کاروانسراي مرنجاب ، کوير مرنجاب و درياجه نمک در کاشان به عنوان دو پروژه نمونه بين‌المللي گردشگري جزء مصوبات سفر رئيس‌‌جمهور در دور نخست سفرهاي استاني بود که در حال حاضر در دست مطالعه هستند که اميدواريم اعتبارات لازم براي اين مناطق اختصاص يابد و بتوانيم گردشگري منطقه را رونق دهيم.

"عليرضا محسني‌تبار"افزود: کوير مرنجاب در شمال شهرستان آران و بيدگل کاشان در استان اصفهان قرار دارد. اين کوير از شمال به درياچه نمک آران و بيدگل، از غرب به کوير مسيله و درياچه‌هاي نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کوير بند ريگ و پارک ملي کوير و از جنوب به شهرستان‌هاي آران و بيدگل و کاشان محدود مي‌شود.

وي اضافه‌کرد: ارتفاع متوسط کوير مرنجاب از سطح آبهاي آزاد در حدود ۸۵۰ متر است. قسمت عمده اين کوير پوشيده از تپه هاي شني و ريگزار است. کوير مرنجاب از نظر پوشش گياهي بسيار غني است. عمده پوشش گياهي منطقه شامل گياهان شور پسند از جمله درخت‌هاي گز و تاق و بوته‌هاي قيچ است.

کوير مرنجاب يکي از زيباترين نقاط کويري ايران محسوب مي شود. تپه هاي شني بلند و جنگل‌هاي تاق جلوه زيبايي به اين منطقه بخشيده است. درياچه نمک آران و جزيره سرگردان از ديگر نقاط ديدني منطقه محسوب مي‌شوند. چاه تاريخي دستکن در قسمت شرق کوير، محل آبشخور شترهاي کاروان‌ها بوده است. کاروانسراي مرنجاب که به دستور شاه عباس صفوي در کنار قنات مرنجاب بنا نهاده شده از جمله آثار تاريخي موجود در منطقه است./104


امتیاز به خبر :