• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 11:04

توليد "مخمل نقش برجسته" کاشان آغاز شد

"محمدحسين دهقاني" معاون صنايع دستي اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري کاشان با بيان اين مطلب به ميراث آرياCHTN) )گفت: مخمل نقش برجسته به عنوان اوج هنر نساجي سنتي در ايران محسوب مي‌شود که بنا به دلايلي منسوخ شده بود در حال حاضر به همت معاونت صنايع‌دستي استان اصفهان احيا و توليد آن آغاز شده است.

وي افزود: اين هنرتلفيقي از زري بافي و مخمل بافي ساده سنتي است که در سال‌هاي گذشته با ماشيني شدن صنايع نساجي به ورطه فراموشي سپرده شده بود.

دهقاني اظهار داشت: اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کاشان به همت معاونت صنايع‌دستي استان اصفهان با هدف زنده‌ نگهداشتن هنرهاي سنتي نساجي و با بهره‌گيري از استادان کاران مخمل باف و زري باف اقدام به راه‌اندازي اين کارگاه کرده است.

به گفته وي ، مخمل از جمله پارچه‌هاي ابريشمي است که منحصر در کاشان توليد مي‌شده و اين شهرستان به عنوان مرکز عمده صنايع نساجي و ريسندگي و بافندگي کشور محسوب مي‌شده است.

معاون صنايع دستي اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري کاشان از "سوريجان"، "گل چقانه"، "گريچه"، "پاپک" و "سرپله"به عنوان محله‌هايي از کاشان ياد کرد که‌دردوره‌هاي گذشته کارگاه‌هاي زري بافي ومخمل بافي در آنها داير بوده است.

دهقاني يادآور شد: از مخمل‌هاي کاشان به عنوان بخشي از هدايا پادشاهان ايران و حاکمان مناطق مختلف کشوربه‌سران کشورهاي دوست و همسايه براي زينت کاخ‌ها ، قصرها و منازل اعيان و اشراف استفاده مي‌شده است.

وي گفت: چون مخمل نقش برجسته به صورت انحصاري در کاشان توليد مي‌شده ، اين نوع مخمل همواره مايه افتخار و شهرت جهاني براي کاشان بوده است.

معاون صنايع دستي اداره ميراث فرهنگي ،صنايع دستي و گردشگري کاشان يادآور شد: توليد اين محصول در کارگاه مخمل بافي نقش برجسته کاشان و با همکاري استاد "سيد خليل ياالله"، "جمشيد خداداد" و "محمود تمتاجي" صورت مي‌گيرد.

خاطرنشان مي‌شود؛ براي راه‌اندازي اين کارگاه که بطور غيرمستقيم نيز مشاغلي را براي طراحي چله ، دندان‌بندي ، نقش‌بندي و رنگرزي ايجاد مي‌کند ‪ ۲۰‬ميليون ريال از محل اعتبارات اداره ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري کاشان هزينه شده است.

114/


امتیاز به خبر :