• شنبه 10 خرداد 1399
  • 00:01

برپايي نمايشگاه توليد زنده محصولات صنايع دستي همزمان با هفته ميراث فرهنگي دراردبيل

برپايي نمايشگاه توليد زنده محصولات صنايع دستي همزمان با هفته ميراث فرهنگي دراردبيل
به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل ، يحيي نقي‌زاده محجوب در مراسم گشايش اين نمايشگاه در نگارخانه خطايي اردبيل اظهار داشت: در استان اردبيل 10 موزه ميراث فرهنگي در حوزه‌هاي مختلف وجود دارد به طوري که تعدادي از اين موزه‌ها تخصصي و تعدادي نيز به شکل عمومي است.
وي با يادآوري اينکه ميراث فرهنگي هر کشور بخش جدائي‌ناپذيري از تاريخ سرزميني و نمادي از هويت يک ملت است بيان داشت: در اين ميراث ارزشمند مي‌توان جلوه‌هايي از بهترين آثار ملموس مادي و معنوي، آئين کهن و آداب و رسوم حقيقي ايرانيان را مشاهده کرد.
نقي‌زاده محجوب افزود: هم چنين همايش علمي و جشنواره ملي گردشگري در مشگين‌شهر روزهاي 29 و 30 ارديبهشت برگزار مي شود تا ظرفيت‌هاي گردشگري استان و مشگين‌شهر بيشتر شناسانده شود.
وي با يادآوري اينکه اين همايش ملي با حضور سرمايه‌گذاران و دوستداران حوزه گردشگري برگزار مي‌شود سعي خواهد شد مقالات برتر نيز در حوزه صنعت گردشگري مورد توجه قرار گيرد.
وي در ادامه سخنان خود به شناسايي 2 هزار اثر تاريخي و ثبت ملي 800 اثر از استان در فهرست آثار ملي اشاره کرد و گفت: بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي به ثبت جهاني رسيده است.
در مراسم گشايش نمايشگاه توليد زنده محصولات صنايع دستي هم چنين معاون صنايع دستي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل در سخناني اظهار داشت: در حال حاضر 90 هزار نفر صنعتگر در حوزه صنايع دستي مشغول فعاليت هستند.
عليرضا دباغ عبداللهي اضافه کرد: اين تعداد شاغل در صنايع دستي در 50 هزار کارگاه شهري و روستايي فعاليت مي‌کنند و در چرخه اقتصادي داخلي از نقش و جايگاه خاص برخوردار هستند.
وي با يادآوري اينکه از 10 ميليون دلار صادرات غيرنفتي استان اردبيل 3 ميليون دلار مربوط به صادرات صنايع دستي است خاطرنشان کرد: همچنان در گمرک استان اردبيل واحد ارزيابي صنايع دستي وجود ندارد.
معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل در ادامه سخنان خود گفت: نبود اين واحد سبب شده است تا آمار دقيقي از صادرات صنايع دستي در استان اردبيل وجود نداشته باشد به طوري که ما آمار خود را به زحمت و از طريق هماهنگي با گمرکات ساير استان‌ها و يا خود صنعتگران به دست مي‌آوريم و در ليست خود اضافه مي‌کنيم.
عبداللهي اضافه کرد: يقينا با داير شدن اين واحد در گمرکات استان اردبيل ميزان صادرات ما با ارزيابي دقيق از آمار افزايش يافته و ما قادر خواهيم بود رقم واقعي را اطلاع‌رساني کنيم.
وي خاطرنشان کرد: 30 درصد صادرات غيرنفتي استان اردبيل را صادرات حوزه صنايع دستي تشکيل مي‌دهد که بايد با توجه به اين آمار بستر توسعه صنايع دستي و بومي و محلي را بهتر از اين فراهم کرد.
دباغ عبداللهي محصولات صنايع دستي را پيام‌آور فرهنگ و اعتقادات و دانائي ملت ايران اعلام کرد و گفت: صنايع دستي ما بهترين ميراث در شناخت تاريخ، هويت و تمدن اين ديار کهن است.
در اين مراسم از هفت ميراث‌بان و خادم ميراث فرهنگي، موزه‌ها و صنايع دستي معصومه عبدالرشيدي، محمود ذکي‌پور، ناصر محمودي، حجت‌الاسلام شاهبازي، يحيي مهري، ميررحيم سررشته‌داري و جهان عبادي بينا با اهداي لوح سپاس و هدايايي تجليل شد.
نمايشگاه توليد زنده محصولات صنايع دستي استان اردبيل تا 31 ارديبهشت ماه در رشته‌هايي همچون مليله‌دوزي، نقره‌سازي، چرم، سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي و ... داير بوده و علاقمندان مي‌توانند از اين نمايشگاه در محل نگارخانه خطائي واقع در مجموعه بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي از ساعت 15 عصر تا 21 شب بازديد کنند.
امتیاز به خبر :