• شنبه 10 خرداد 1399
  • 01:28

قدرداني نماينده يونسکو از ايران به دليل حرکت در مسير ثبت آثار

قدرداني نماينده يونسکو از ايران به دليل حرکت در مسير ثبت آثار
«تاريا وير تانن» در همايش دستاوردهاي ميراث جهاني ايران که امروز (يکشنبه )برگزار شد با يادآوري اينکه ايران در سال ۱۹۷۵ به کنوانسيون ميراث فرهنگي و طبيعي جهان پيوست، اظهار داشت: يونسکو در هزاره جديد تعاريف ميراث ناملموس را مورد توجه قرار داد تا هويت هاي فرهنگي مهم و مشهور ثبت شوند.
ويرتانن با تأکيد بر اين‌که ميراث جهاني مي‌تواند براي نسل‌هاي آينده اشتغال‌زايي کند به تاريخ چهار هزار ساله تمدن ايران اشاره کرد و گفت که هر يک از آثار ثبت شده ايران در يونسکو تاريخ و داستان خود را دارد و هر سايت تاريخي و طبيعي و يا سنت ها، ميراث مشترک بشري هستند که به همه تعلق دارند.
او با تاکيد بر حراست و حفاظت از اين آثار و سنت ها که از پس هزاره ها و قرن ها به جاي مانده اند افزود:ميراث فرهنگي به عنوان يک منبع انرژي بايد حفظ شود.
ويرتانن گفت: بدون تعهد مسوولان و جوامع مدني ميراث ملموس و ناملموس شکست مي خورند و از اين رو کنوانسيون ميراث تاريخي و طبيعي عاملي براي حفاظت از اين آثار است.
او با تاکيد بر اينکه حفاظت از اين آثار نيازمند انسجام اجتماعي است اظهار داشت: هدف ما اين است که تا سال ۲۰۱۵ همه کشورها در توسعه فرهنگي و ميراث فرهنگي موفق باشند.
مدير دفتر يونسکو در تهران در پايان از مردم ايران براي حفظ ارزش هاي والاي انساني تشکر کرد.
امتیاز به خبر :