• ﺳﻪشنبه 23 مهر 1398
  • 08:17

قطعنامه پيشنهادي ايران براي مبارزه با قاچاق اموال فرهنگي تصويب شد

قطعنامه پيشنهادي ايران براي مبارزه با قاچاق اموال فرهنگي تصويب شد
به گزارش ميراث آريا( CHTN)، هفدهمين اجلاس کميسيون پيشگيري از جرم و اجراي عدالت کيفري سازمان ملل متحد که از روز دوشنبه در وين آغاز به کار کرده بود پس از بررسي موضوعات مختلف از جمله مقابله با خشونت عليه زنان، مبارزه با جرايم سازمان يافته فراملي به ويژه قاچاق انسان، مبارزه با فساد اداري و اقدامات تروريستي شامگاه جمعه به کار خود پايان داد.

در قطعنامه پيشنهادي ايران که در آخرين جلسه اين گردهمايي به تصويب رسيد بر حفظ اموال فرهنگي به عنوان بخشي از ميراث مشترک بشري، نسبت به افزايش اقدامات گروه‌هاي سازمان يافته تبهکار در قاچاق اموال فرهنگي هشدار داده شده است.

در اين قطعنامه همچنين بر تقويت همکاري‌هاي بين‌المللي براي مقابله با قاچاق اموال فرهنگي تأکيد و از کشورها خواسته شده اقدامات لازم را براي افزايش آگاهي‌هاي عمومي، ارتقاي اقدامات امنيتي و پيشگيري از انتقال غيرقانوني و حراج اموال فرهنگي به‌عمل آورند.

اين قطعنامه از دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد نيز خواسته است با همکاري يونسکو اجلاسي کارشناسي را براي بررسي بيشتر موضوع برگزار کند.

بنا بر اين گزارش، در اين قطعنامه همچنين از اين دفتر خواسته شده ارتباطات خود را با سازمان‌هاي مرتبط مانند يونسکو، شوراي بين‌المللي موزه‌ها، اينترپل و سازمان جهاني گمرک در زمينه مقابله با قاچاق اموال فرهنگي و بازگرداندن آنها به کشورهاي مبداء‌ تقويت کند.

115/امتیاز به خبر :