• ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398
  • 23:14

لزوم اطلاع‌رساني گسترده براي معرفي توانمندي‌هاي گردشگري کشورهاي اسلامي

لزوم اطلاع‌رساني گسترده براي معرفي توانمندي‌هاي گردشگري کشورهاي اسلامي
به گزارش ميراث‌آريا(chtn)، «محمد نهاونديان» در سومين کنفرانس بين‌‌المللي گردشگري سلامت کشورهاي اسلامي در بيمارستان فوق تخصص رضوي مشهد، اظهار داشت: ضعف در حوزه بازاريابي و اطلاع‌رساني از ظرفيت‌ها و قابليت‌ها، مهمترين مانع توسعه گردشگري سلامت در کشورهاي اسلامي است.

وي افزود: گردشگري سلامت شامل زنجيره‌اي از خدمات مي‌شود که بايد تمامي حلقه‌هاي زنجير را در نظر گرفت و مفقود بودن تنها يک حلقه تمام زحمات و تلاش‌ها را بي‌نتيجه مي‌کند.

نهاونديان با تاکيد بر اين‌که ارتباط و تعامل ميان بخش دولتي و بخش خصوصي يکي از اين حلقه‌ها است،گفت: بخش‌هاي دولتي بايد سياست‌‌گذاري و نظارت و بخش خصوصي تصدي‌گري را در گردشگري سلامت براي خود تعريف کنند و اين يعني حلقه مفقوده توسط سياست‌گذاري دولت و تصدي‌گري بنگاه‌هاي اقتصادي بخش خصوصي تقويت شود.

اين مقام مسوول، ايجاد فضاي رقابتي را در توسعه گردشگري سلامت امري مؤثر دانست و اظهار داشت: براي توسعه گردشگري سلامت بايد فضاي رقابتي ايجاد کنيم ولي مهمترين نکته اين است که از رقابت مخرب که سبب سرکوبي کشورهاي همجوار و مسلمان مي‌شود، بپرهيزيم.

وي نقش بخش‌هاي خصوصي و اتاق‌ها را در توسعه گردشگري سلامت بسيار مهم بر شمرد و گفت: تبليغات منفي برخي کشورها نبايد سبب ايجاد حس عدم اعتماد در روابط کشورهاي دوست و همسايه شود و کشورهاي اسلامي در پر کردن حلقه مفقوده توسعه روابط نياز به اتحاد و همکاري دارند.

نهاونديان با بيان اين‌که کشاورزي، صنعت و خدمات سه بخش مهم در اقتصاد هر کشور محسوب مي‌شوند، گفت: اين سه بخش در توسعه يافتگي اقتصاد کشورها نقش اساسي ايفا کرده و کشورهاي اسلامي نيز بايد با توسعه خود در بخش خدمات سهم بالايي از اين توسعه يافتگي بگيرند.

وي با اشاره به آسيب‌هاي کشورهاي جهان سوم و کشورهاي اسلامي در بخش اقتصادي ، افزود: بايد اقتصاد و به ويژه بخش خدمات تکيه بر مبناهاي واقعي داشته باشد و اگر اين مبناها واقعي و ريشه در طبيعت جامعه نداشته باشد، آسيب‌پذيرتر هستند.

ر‌ئيس اتاق بازرگاني صنايع، معادن و کشاورزي ايران کشورهاي عضو اکو را يکي از مؤثرين بخش‌ها در زمينه توسعه و ارتقاي روابط ملل اسلامي دانست و اظهار داشت: کشورهاي اسلامي ظرفيت عظيمي در حوزه گردشگري و به ويژه بخش پزشکي دارند.

نهاونديان تصريح کرد: اکو در توجه به توسعه روابط کشورهاي اسلامي به ويژه در حوزه بهداشت و درمان کمرنگ ظاهر شده و امروز خواستار نگاه ويژه کشورهاي حضور يافته عضو اکو در اين کنفرانس به مقوله توسعه روابط ملل اسلامي هستيم.

وي گفت: براي مثال روابط ميان کشورها در بخش صاحبان صنعت، تجار و کارآفرينان و گردشگران سلامت ضعف زيادي در بخش ويزا (رواديد) و عدم تسهيلات عبور و مرور دارد و اين از حوزه کشورهاي عضو اکو بايد به دقت مورد بررسي قرار گيرد.
الف/117
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار