• جمعه 09 اسفند 1398
  • 21:04

مرمت مسجد شيخ مظهر سقز به پايان رسيد

مرمت مسجد شيخ مظهر سقز به پايان رسيد
به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري کردستان، «قاسمي» کارشناس حفظ و احياي اداره کل ميراث‌فرهنگي کردستان در خصوص اين مسجد گفت: اين مسجد همانند ساير مساجد ديگر کردستان داراي معماري بومي با شبستان چهار ستوني و ايوان‌جنوبي و حجره طلاب و وضوخانه در دو طبقه ساخته شده است.

وي افزود: از شاخصه‌هاي معماري اين مسجد مي‌توان به طراحي مسجد در شيب محوطه و احداث مغازه‌هايي در طبقه هم‌کف و شبستان و فضاهاي اصلي در طبقه اول اشاره کرد.

قاسمي گفت: عمليات مرمتي اين مسجد در سال 90 و91 شامل سبک‌سازي سقف و تعويض تيرهاي فرسوده، تعويض ستون‌هاي چوبي ايوان، اجراي کف‌سازي و آجر فرش‌ايوان، تعويض نرده‌ها، نصب نرده‌هاي چوبي، احداث سرويس بهداشتي زنانه و مردانه ، تهيه و نصب کولر‌گازي، برچيدن سيستم معيوب برق‌رساني و اجراي مجدد آن، لکه‌گيري و اجراي فضاهاي داخلي و آجر‌کاري و بند‌کشي مجدد فضاهاي بيروني بوده است.

کارشناس حفظ و احياي اداره کل ميراث‌فرهنگي کردستان در ادامه تصريح کرد : براي مرمت و استحکام‌بخشي اين بناي تاريخي از محل اعتبارات ملي مبلغ 54 ميليون تومان هزينه شده است.

يادآور مي‌شود؛ مسجد شيخ مظهر يکي از مساجد تاريخي شهرستان سقز بوده و مربوط به دوره قاجاريه است و به شماره 12672 در فهرست آثار ملي کشور به ثبت رسيده است.
الف/124
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار