• پنجشنبه 01 اسفند 1398
  • 04:31

برگزاري جلسه هم انديشي اساتيد گردشگري دانشگاه‌هاي تهران با ملک زاده

به گزراش ميراث آريا (chtn) در اين جلسه که اساتيد دانشگاه تهران، علامه طباطبايي، دانشگاه آزاد و دانشگاه امام صادق (ع) حضور داشتند "محمد شريف ملک زاده"معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با تاکيد برضرورت پژوهش ورويکرد کارشناسي به گردشگري تصريح کرد: ما انتظار داريم که دانشگاه‌ها براي صنعت گردشگري خروجي داشته باشد و در نهادينه کردن اين صنعت به دولت کمک کنند.

وي افزود: ما از اساتيد گردشگري انتظار داريم موانع فراروي توسعه صنعت گردشگري را بررسي و با زبان علمي و حرفه‌اي ارايه کنند.

ملک زاده با اشاره به فعاليت‌هاي مرکز پژوهش‌هاي گردشگري دانشگاه تهران گفت: اين مرکز بايد راجع به حوزه امنيت و آرامش گردشگران برسي‌هاي علمي انجام دهد و براي جمع‌آوري و تدوين اطلاعات و موضوعات مهم گردشگري در عرصه ملي و بين الملي پيشگام باشد.

معاون گردشگري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اينکه ايران بر اساس سند چشم‌انداز بايد 20 مليون توريسم داشته باشد، خاطرنشان کرد: بايد فرهنگ استفاده از جاذبه‌هاي گردشگري را گسترش دهيم و تمام امکانات خود را براي رسيدن به اين مهم به کار بريم .

وي افزود: آمار گردشگري درکشور نامشخص است و هنوز معلوم نيست چه نهادي بايد راجع به آمار ورود و خروج گردشگران پاسخ دهد.

ملک زاده با اشاره به تلاش‌هاي دولت در بخش توريسم گفت: به کمک بخش خصوصي شرکت‌هاي توسعه سفر در تمام استان‌ها تشکيل شده است و دولت توانسته است تمام راهنمايان تورهاي گردشگري را بيمه کند.

درادامه اين نشست "غلام‌حيدر ابراهيمباي سلامي" سرپرست مرکز پژوهش‌هاي گردشگري تهران با تاکيد بر اهميت توجه علمي و کارشناسي به موضوع گردشگري به توضيح رويکردهاي آکادميک در اين زمينه به عنوان يک فرايند و پديده اجتماعي پرداخت و در اين باره گفت: گسترش صنعت گردشگري و نقش و تاثير آن در ابراز هويت ملي و ايجاد امنيت اجتماعي و ابعاد وسيع اقتصادي از جمله ايجاد فرصت‌هاي شغلي، در آمدزايي، کاهش فقر و گسترش عدالت اجتماعي و رفاه را موجب مي‌شود.

وي با تاکيد بر ايجاد بستر مناسب براي براي ارتقاي فعاليت‌هاي آموزشي و پژوهشي در زمينه گردشي تصريح کرد: مرکز پژهش‌هاي گردشگري دانشگاه تهران آمادگي دارد فرصت و زيرساخت مناسب براي هم‌افزايي تجربه بخش خصوصي و دولتي و ساير فعالان امر گردشگري را به همراه جامعه دانشگاهي و نخبگان کشور،براي تغيير نگرش تخصصي و علمي نسبت به موضوع گردشگري فراهم کند.

ابراهيمباي سلامي افزود: دانشگاه تهران آمادگي دارد ضمن برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي و پژوهشي و سيمنارهاي تخصصي و حرفه‌اي، خدمات پژوهشي گردشگري به سازمان‌ها ونهادها در عرصه ملي و بين‌الملي ارايه کند.

وي خاطر نشان کرد: مرکز پژهش‌هاي گردشگري دانشگاه تهران ضمن حمايت از رساله‌هاي کارشناسي ارشد و دکتري مرتبط با امر گردشگري در ايران و تطبيق آنها با ساير کشورها نتايج و ايده‌هاي جمع آوري شده را در زمينه گردشگري و اطلاع رساني در قالب کتاب و نشريات تخصصي و عمومي منتشر کند.

در ادامه اين نشست "محمد تقي راهنمايي" استاد دانشگاه تهران و رييس انجمن متخصصان توريسم کشور با اشاره به سابقه دانشکده علوم اجتماعي دانشگاه تهران در کمک به تاسيس سازمان برنامه و بودجه، طرح آمايش سرزمين و ايجاد موسسات روستايي تعاوني، ايجاد مرکز پژوهش‌هاي گردشگري در دانشگاه تهران را اقدامي اساسي براي تمر کز پژوهش‌هاي علمي و کاربردي در خصوص صنعت گردشگري دانست.

راهنمايي با اشاره به وضعيت تورسيم قبل از انقلاب اسلامي گفت: قبل از انقلاب توجه به صنعت گردشگري براي معرفي هويت فرهنگي ايران در عرصه جهاني بود و دولت احتياجي به کسب درآمد از طريق توريسم نداشت ولي در حال حاضر به دليل معرفي هويت ملي و به دليل کارکرد اقتصادي توريسم ضروري است که به اين صنعت با رويکرد علمي و کارشناسي توجه شود.

"محمدرضا احمدي" استاد دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه علامه طباطبايي نيز تصريح کرد: گسترش صنعت گردشگري از نظر حقوقي و قانوني با موانع زيادي همراه است که بايد با پژوهش‌ها و برسي‌هاي کارشناسي اين موانع را برطرف شود.

وي گفت: نمي‌توان مشوق سفر و گردش در ايران بود ولي از نظر عرفي اعتقادي به توريسم نداشت.

"حميد انصاري" از ديگر اساتيد دانشگده علوم اجتماعي دانشگاه تهران نيز در ادامه اين نشست اظهار داشت: براي توسعه گردشگري نياز به يک اتاق فکر است و مرکز پژوهش‌هاي گردشگري دانشگاه تهران مي
‌تواند موجب ايجاد و رونق اتاق فکر گردشگري شود.‌

وي افزود مرکز پژوهش‌هاي گردشگري بايد تلاش کند تا با تغيير نگرش مديران و دستگاه‌هاي مرتبط با امر گردشگري در ابعاد مختلف و توسعه و رشد توريسم تلاش کند.

"عبداللهيان" استاد گروه علوم ارتباطات و رسانه‌هاي دانشگاه تهران نيز با اشاره به نحوه مواجه با گردشگران داخلي و خارجي گفت: آژانس‌هاي مسافرتي و وسايل حمل و نقل به ويژه تاکسي‌ها نخستين تصور ذهني و قالبي را براي گردشگر خلق مي‌کنند که در اين خصوص فرهنگ‌سازي و آموزش ضرورتي انکار ناپذير به نظر مي‌رسد.

عبداللهيان با اشاره به موضوع اکوتوريسم و ضرورت توجه به حفظ آن در مناطق مختلف نسبت به تخريب دشت ابر شاهرود هشدار داد.

"امير صالحي" استاد دانشگاه امام صادق (ع) نيز بر استفاده از فرصت‌ها و توجه به توريسم مذهبي به ويژه توريسم اقلت‌هاي تاکيد کرد.

وي افزود: کليساها و مکان‌هاي مذهبي اقليت‌هاي ديني از جمله کليساي جلفا و کليساي وانک اصفهان زمينه‌اي مناسب را براي جذب توريسم مذهبي علاوه بر شهرهاي مشهد و قم فراهم مي‌کند.

"بهرام خبيري" استاد دانشگاه آزاد نيز اظهار داشت: صنعت توريسم مثل ديگر وجوه اقتصادي و اجتماعي ايران عقب افتاده است و نقش پژوهش و دانشگاه در اين زمينه پر رنگ است.

در اين نشست "مجتبي رضا زاده" استاد دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران بر لزوم رمز گشايي از آثار تاريخي و هنري ايران تاکيد کرد.

وي افزود: از مجموع آثار تاريخي ايران تا کنون فقط هشت اثر جهاني شده‌اند و از سال 1358 تا سال 1382 هيچ اقدامي در اين خصوص صورت نگرفت در حالي که کشوري مثل ايتاليا با 141 اثر وآمريکا با 156 اثر در اين را پيشگامند.

استاد دانشگده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران با انتقاد از قطع ارتباط ايران با مراکز جهاني گفت: ارتباط علمي و پژوهشي ايران با مراکز پژوهشي دنيا 28 سال است قطع شده و در خصوص تبادل دانشجو و استاد تاکنون هيچ گونه اقدامي صورت نگرفته است که مي تواند يک فاجع بزرگ محسوب شود.

"علي کرماني" استاد دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز نيز از کمبود منابع علمي و پژوهشي براي تحقيق درخصوص گردشگري انتقاد کرد و در اين باره خاطر نشان کرد: مر کز پژوهش‌هاي گردشگري دانشگاه تهران مي‌تواند در خصوص جمع آوري منابع معتبر تلاش کند و آن‌ها را در اختيار دانشجويان و اساتيد قرار دهد.

"علي تقي زاده" استاد حقوق دانشگاه علامه طباطبايي هم در ارزيابي خود از سخنان اساتيد دانشگاه‌ها گفت: مشکلات توريسم در کشور زياد است و مرکز پژوهش‌هاي گردشگري مي‌تواند محلي براي برسي و تحقيق در خصوص اين صنعت باشد.

105/
امتیاز به خبر :