• دوشنبه 13 مرداد 1399
  • 19:24

راه اندازي دفاتر استاني و خارجي کانون جهانگردي و اتومبيلراني

به گزارش ميراث آريا(chtn) "حميد بقايي" در مراسم توديع مديرعامل قديم و معارفه مدير عامل جديد کانون جهانگردي و اتومبيلراني جمهوري اسلامي ايران با اشاره به پتانسيل‌هاي استان‌هاي مختلف کشور و تجربه راه اندازي دفاتر استاني شرکت توسعه گردشگري گفت: پتانسيل گردشگري استان‌ها فراوان است و پروژه‌هاي عمراني و عملياتي متعددي وجود دارد که آماده واگذاري به بخش‌هاي مختلف است.

وي افزود: کانون جهانگردي و اتومبيلراني مي‌تواند با راه اندازي دفاتر استاني و يا استقرار کارشناسان خود در سازمان‌هاي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري پتانسيل‌هاي مختلف استان‌هاي کشور را براي جذب گردشگران فعال کند.

بقايي گفت: يکي از اقداماتي که اين کانون مي‌تواند در استان‌ها انجام دهد، شناسايي و ايجاد جاذبه‌هاي جديد است.

قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري تصريح کرد: يکي از مشکلات موجود براي ارتباط با گردشگران و آژانس‌هاي مسافرتي خارجي نبود دفاتر مناسب در سفارتخانه‌هاي کشورمان است.

بقايي افزود: کانون جهانگردي و اتومبيلراني مي‌تواند با ايجاد دفاتري در کشورهاي خارجي با محوريت بخش خصوصي اقدامات مناسبي را براي معرفي کشور و جذب گردشگران انجام دهد.

وي تاکيد کرد: ايجاد اين دفاتر بايد با محوريت بخش خصوصي انجام شود و منجر به ايجاد ساختار جديد نشود.

بقايي با بيان اينکه الحاق کانون جهانگردي و اتومبيلراني با تاخيراتي مواجه شد، گفت: ما به دنبال جذب دستگاه‌هاي مرتبط با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به سازمان نبوده‌ايم و اين سياستي بوده است که در سطح کلان کشور اتخاذ شده است.

قائم مقام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با بيان اينکه بايد اصل 44 قانون اساسي را جدي گرفت تصريح کرد: اولين هدفي که در رابطه با اين کانون دنبال مي‌کنيم اين است که آن را تشکيلاتي کاملا غير دولتي مي‌دانيم که بايد مانند بخش خصوصي عمل کند و سازمان نيز بايد نظارت رهبري و برنامه ريزي کلان را انجام دهد.

وي با تاکيد بر جذب گردشگران اروپايي و کشورهاي همسايه خاطرنشان کرد: سياست ما در عين تلاش براي جذب گردشگران کنار نگذاشتن اصولمان است.

بقايي افزود:ما نمي‌خواهيم حيات خلوت گردشگري کشورهاي بزرگ شويم.

وي با بيان اينکه ما بايد گردشگري را بومي کنيم، گفت: معتقديم که تعاريف ارائه شده توسط سازمان‌هاي جهاني هم وحي منزل نيست چرا که برخي از انواع گردشگري مانند گردشگري زيارتي در تعاريف آنها وجود ندارد.

وي با اشاره به سفر خود به استان چهارمحال بختياري گفت:در اين استان سرمايه‌گذاران زيادي وجود دارند که در کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس مشغول به فعاليت هستند و مي‌توانند در جذب گردشگران خانوادگي‌ به ما کمک کنند.

بقايي افزود: گردشگري خانواده که در فرهنگ مردم اين کشورها وجود دارد معضلي را نيز به دنبال نخواهد داشت.

بقايي با بيان اينکه در سال گذشته 400 هزار زائر و گردشگر عراقي به ايران سفر کرده‌اند، گفت:60درصد از اين زائران به شهرهاي قم و مشهد سفر کرده‌اند و 40 درصد نيز به مراکز تفريحي کشور سفر کرده‌اند.

105/

گزارش تصويري

امتیاز به خبر :