• یکشنبه 03 شهریور 1398
  • 19:36

برگزاري تورهاي شترسواري در مسير جاده ابريشم براي گردشگران داخلي و خارجي

عضو هيات مديره انجمن اصفهان‌پژوهان و دوستداران ميراث فرهنگي و گردشگري با بيان اين مطلب به ميراث آريا (chtn)، گفت: ورزش شترسواري که پيشينه‌اي طولاني در کشور ايران و استان پهناور اصفهان دارد چندي است که به فراموشي سپرده شده و متاسفانه طبق پژوهش‌هاي انجام شده هيچ‌گونه فدراسيوني در سازمان تربيت بدني کشور موسوم به فدراسيون شترسواري و زيرمجموعه‌اي که در استان ايفاي نقش اساسي و چشمگير کند، وجود ندارد .

"سيد داود پاک‌نژاد" افزود: با توجه به جشن ملي که با حمايت رئيس‌جمهور در ميدان نقش جهان در آبان‌ماه برگزار مي‌شود پيشنهاد رژه شترسواران در ميدان نقش جهان داده شده تا با استفاده از اين فرصت کوير و کوير پيمايان کهن و نقش کاروانسراي تاريخي در اذهان تداعي شود.

وي تصريح کرد: از سويي ديگر ورزش شترسواري که با تاريخ ملي اين مملکت عجين شده است هم اکنون در حاشيه قرار گرفته و گاه‌گاهي صحبت‌هايي از آن به ميان مي‌آيد ولي از اقدام عملي در اين راستا خبري نيست و ديده شده که ورزش‌هايي که پيشينه و قدمتي نه چندان در اين کشور ندارند به خاطر تبليغات و حمايت سازمان تربين بدني دچار رونق و توسعه شده که باعت تاسف است .

پاک‌نژاد اضافه‌کرد: از اين رو پيشنهاد مي‌شود با طرح موضوع در کارگروه مربوطه استان که در همان استانداري تشکيل مي‌شود و با همفکري سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به عنوان متولي حقوقي توسعه صنعت گردشگري ملي و مراجع دانشگاهي اقدامات لازم براي تشکيل فدراسيوني براي اين ورزش صورت گيرد .

وي در ادامه پيشنهاد داد: تشکيل فدراسيون ملي شترسواري و طراحي زيرمجموعه‌هاي هميشگي در استان‌هاي مربوطه، تخصيص اعتبارات لازم براي توسعه ورزش شترسواري ملي و حمايت رياست جمهوري، سازمان مديريت و برنامه‌ريزي ، سازمان تربيت بدني و سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري از اين ورزش و برگزاري تورهاي دائمي گردشگري در مسير جاده ابريشم به ويژه براي گردشگران داخلي و خارجي اقدامات خوبي براي توسعه اين ورزش در ايران است .

وي افزود: فوايد برگزاري تورهاي شترسواري در کشور چند بعدي است که يکي از اين فوايد احياي کاروانسراهاي قديمي در مسير اين تورها و ديگري رونق صنايع دستي منطقه است .

وي اضافه‌کرد: در استان اصفهان شهرهاي کاشان، آران و بيدگل، خوربيابانک، نجف آباد و در استان يزد شهرهاي بافق، طبس، جندق و نيشابور در مشهد قابليت برگزاري تور شترسواري را دارا هستند .

104/

امتیاز به خبر :