• جمعه 20 تیر 1399
  • 21:07

اروپايي‌ها محصولات چوبي ايراني را مي‌پسندند

"رضا همتي" هنرمند منبت‌کار تهراني در گفتگو با ميراث آريا(CHTN) تصريح کرد: محصولات چوبي ايراني به کشورهاي آمريکا، کانادا، ترکيه، عربستان، امارات و آذربايجان صادر مي‌شود و طرفداران زيادي دارد.

همتي استفاده از طرح‌هاي سنتي و اسلامي و تلفيق آن با طرح‌هاي مدرن اروپايي، همچنين استفاده از طرح‌هاي متنوع چوب همراه با صدف و عاج و نقره را ازجمله علل استقبال خارجيان از اين هنر- صنعت دانست.

وي تصريح کرد: مهم‌ترين ماده اوليه در منبت، چوب است که انتخاب نوع آن در منبت‌کاري يکي از مراحل مهم کار است.

همتي با اشاره به‌ اينکه منبت‌کاري با دو شيوه ريز و درشت، روي چوب، عاج و استخوان انجام مي‌شود و شامل مجسمه‌سازي، گلبرگ‌هاي اسليمي و ختايي است، خاطر نشان کرد: ابتدا طرح مورد نظر بر زمينه چوبي انتقال يافته و سپس با بستن کار توسط گيره‌دستي، خطوط محيطي طراحي و با مغار مشخص مي‌شود.

وي برداشتن زمينه‌کار به‌صورت يکنواخت و با مغارهاي مختلف منبت‌کاري روي چوب را از ديگر مراحل کار منبت دانست و تصريح کرد: سطوح کار با سمباده بسيار نرم، صاف و صيقل داده شده و در مرحله نهايي به سطوح کار روغن يا پلي استر زده مي‌شود تا با مرور زمان ترک برندارد و در مقابل رطوبت مقاوم باشد.

اين هنرمند منبت‌کار مغار، چکش، گيره و چوب مناسب را از مهمترين ابزار کار هنرمندان اين رشته برشمرد و با بيان اينکه چوب گردو مناسب‌ترين نوع چوب براي منبت‌کاري است، افزود: چوب‌هاي راش، آبنوس، بقم، شمشاد، افرا و عناب نيز براي اين کار مناسب هستند.

وي با تأکيد بر گسترش زمينه‌هاي آموزش منبت به جوانان تصريح کرد: آموزش منبت به جوانان مستلزم حمايت مسئولان معاونت صنايع دستي است.

114/

امتیاز به خبر :