• دوشنبه 18 فروردین 1399
  • 08:53

البسه محلي گلستان در رديف لباس‌هاي بومي ممتاز کشور مطرح مي‌شود

به گزارش ميراث آريا(CHTN)، "انوشيروان گرايلي" معاون هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي گلستان با بيان اين مطلب تصريح کرد: البسه محلي با گذشت زمان از شئون مختلف زندگي همچون اعتقادات، آداب و رسوم طبقات اجتماعي، شرايط تاريخي و ... اثر پذيرفته است و به راستي مي‌توان فرهنگ يک سرزمين مردم آن‌ها رادر پوشاک مردم آن‌ها جلوه‌گر دانست.

وي خاطر نشان کرد: امروزه به حکم گذر زمان، تحول اوضاع اجتماعي و روابط با ساير کشورها تغيرات زيادي در طرز پوشش يرانيان به وجود آمده و بخشي از پوشش قديم را در ميان روستاييان به ويژه ايلات و عشاير مي‌توان ديد که در بعضي از مناطق تنها در مراسم‌هاي خاص و جشن‌ها استفاده مي‌شود.

گرايلي افزود:به جهت حفظ فرهنگ غني منطقه و ارائه اطلاعات مربوط به البسه محلي استان و شناسايي لباس‌هاي خاص منطقه که در حال حاضر منسوخ شده‌اند معاونت صنايع‌دستي گلستان در حوزه تحقيق و توسعه سازمان در واحد تحقيقات صنايع‌دستي گلستان، تحقيق در خصوص پوشش و البسه محلي استان را در هفت منطقه از جمله علي‌آباد کتول، زيارت، شاهکوه، راميان، سرکلاته خرابشهر، ترکمن‌نشين‌ها و قزاق‌ها به انجام رسانده است که پس از احياي اين هنرهاي سنتي، البسه محلي استان مي‌تواند در رديف لباس‌هاي محلي رسمي کشور قرار گيرد.

معاون هنرهاي سنتي و صنايع‌دستي استان گلستان اظهار اميدواري کرد:با الگو پذيري لباس‌هاي ملي از اين البسه علاوه بر حفظ فرهنگ بومي اين منطقه، در جهت و احياي صنايع‌دستي مهم استان گام‌هاي موثري برداشته شود.

114/


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار