• دوشنبه 23 تیر 1399
  • 19:19

شعار امسال؛ توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني است

شعار امسال؛ توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني است
رهبر معظم انقلاب اسلامي در پيامي به مناسبت حلول سال 91، مجاهدت اقتصادي و حضور جهادگونه ملت ايران در عرصه هاي اقتصادي را يک ضرورت دانستند و خاطر نشان کردند: بخش مهمي از جهاد اقتصادي مسئله‏ ى توليد ملي است که اگر ملت با همت، عزم و آگاهي و با همراهي برنامه ريزي درست مسئولان بتواند شکل توليد داخلي را حل کند بدون ترديد بر چالشهايي که دشمن ايجاد مي کند غلبه خواهد کرد.

به گزارش ميراث‌آريا (chtn) ، ايشان با دعوت از همه دست اندرکاران اقتصادي و آحاد ملت براي حرکت به سوي رونق توليد داخلي در سال جديد توليدملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني را به عنوان شعار سال ۹۱ معرفي کردند.
متن پيام به شرح زير است:

بسم ‏اللَّه ‏الرّحمن ‏الرّحيم‏
يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال.
اللّهمّ کن لوليّک الحجّة بن الحسن صلواتک عليه و على ءابائه فى هذه السّاعة و فى کلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّى تسکنه ارضک طوعا و تمتّعه فيها طويلا.
اللّهمّ اعطه فى نفسه و ذريّته و شيعته و رعيّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جميع اهل الدّنيا ما تقرّ به عينه و تسرّ به نفسه.
تبريک عرض ميکنم عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به همه‏ ى هم ‏ميهنان عزيز در سراسر کشور، و به همه ‏ى ايرانيانى که در هر نقطه‏اى از دنيا سکونت دارند، و به همه ‏ى ملتهائى که عيد نوروز را گرامى ميدارند؛ بالخصوص تبريک عرض ميکنم به خانواده‏ هاى عزيز شهيدان، به جانبازان، به خانواده‏ هاشان، به همه ‏ى ايثارگران، به همه‏ ى فعالان عرصه‏ هاى مختلف. آرزو ميکنم و دعا ميکنم که خداوند متعال براى ملت ايران بهروزى، شادى، نشاط و دلِ خوش در اين سال جديد مقدر بفرمايد و بدخواهان اين ملت را در اهدافشان، در تلاشهاشان ان‏شاءاللَّه ناکام کند.
سالى که گذشت - سال 90 - يکى از سالهاى پرحادثه در سطح جهان و در منطقه و در کشور ما بود. آنچه که در مجموع انسان مشاهده ميکند، اين است که اين حوادث بر روى هم به سود ملت ايران و در راه کمک به هدفهاى آن، تمام شده است. آن کسانى که اهداف بدخواهانه‏اى درباره ‏ى ملت ايران و ايران و ايرانى در سر مي پرورانند، در کشورهاى غربى دچار مشکلات گوناگون هستند. در سطح منطقه، ملتهائى که جمهورى اسلامى از آنها همواره حمايت کرده است، به هدفهاى بزرگى دست پيدا کرده‏اند؛ ديکتاتورهائى به زير کشيده شدند؛ قانونهاى اساسىِ مبتنى بر اسلام در کشورهائى تصويب شد؛ دشمن درجه‏ى يک امت اسلامى و ملت ايران - يعنى رژيم صهيونيستى - در محاصره قرار گرفت. در داخل کشور، به معناى حقيقى کلمه، سال 90، سال بروز اقتدار ملت ايران بود. در جنبه ‏ى سياسى، ملت ايران در اين سال، چه در راهپيمائى بيست و دوى بهمن، چه در انتخابات دوازدهم اسفند، آنچنان حضورى از خود نشان داد و آنچنان شاخصى را براى اقتدار ملى در تاريخ منطقه ثبت کرد که نظير آن را در گذشته کمتر داشتيم.
با وجود اين ‏همه دشمنى، اين‏همه تبليغات، اين‏ همه تهاجمهاى خصمانه و بدخواهانه، ملت ايران در طول اين سال، با همه ‏ى وجود توانست حضور خود را در صحنه، نشاط خود را، آمادگى خود را در عرصه ‏هاى گوناگون علمى و اجتماعى و سياسى و اقتصادى نشان بدهد و اثبات کند. بحمداللَّه سالى بود که با همه ‏ى سختى ‏ها، داراى دستاوردهاى بزرگى بود. همچنان که قبلاً عرض شده است، شرائط، شرائط بدر و خيبر بود؛ يعنى شرائط قبول چالشها و دشوارى‏ها و غلبه‏ ى بر آنها.
همان طورى که اولِ سال گذشته اعلام شد، سال 90، سال جهاد اقتصادى بود. اگرچه هوشمندان و آگاهان ميدانستند که اين نام و اين جهتگيرى و شعار براى سال 90 يک امر لازم است، اما بعد تلاشهاى دشمنان در اين سال هم همين را اثبات کرد و نشان داد. دشمنان ما از اوائل سال، حرکت خصمانه‏ ى خودشان را در عرصه ‏ى اقتصادى نسبت به ملت ايران آغاز کردند؛ اما ملت ايران، مسئولين، آحاد مردم، دستگاه‏هاى مختلف، با تدبيرهاى هوشمندانه ‏اى توانستند با اين تحريمها مقابله کنند و مواجهه‏ ى آنها تا حدود زيادى توانست اثر اين تحريمها را خنثى کند و حربه‏ ى دشمن را کُند کند. سال 90، سال فعاليتهاى بزرگ علمى بود؛ که من ان‏شاءاللَّه در فرصت سخنرانى، برخى از پيشرفتهاى علمى و اقتصادى و تلاشهاى گوناگون را براى ملت عزيزمان شرح خواهم داد. سال 90 سالى بود پر چالش، و سالى بود پر نشاط، و سالى بود که ملت ايران به فضل الهى توانست بر چالشهاى موجود غلبه کند.
ما امسال سال ديگرى را در پيش داريم که به اميد خدا و با توکل بر پروردگار، باز ملت ايران با فعاليت خود، با تلاش خود، با هوشمندى خود در اين سال خواهد توانست پيشرفتهاى زيادى را براى خود به ارمغان بياورد. به تشخيص من، بر طبق گزارشها و مشاوره ‏ى با افراد مطلع و آگاه، به اين نتيجه ميرسيم که عرصه‏ ى چالش مهم در همين سال جارى - که اين سال، امروز و از اين ساعت شروع ميشود - عرصه ‏ى اقتصادى است. جهاد اقتصادى چيزى نيست که تمام‏ شدنى باشد. مجاهدت اقتصادى، حضور جهادگونه در عرصه‏هاى اقتصادى، براى ملت ايران يک ضرورت است.
من امسال تقسيم ميکنم مسائل مربوط به جهاد اقتصادى را. يک بخش مهم از مسائل اقتصادى برميگردد به مسئله‏ ى توليد داخلى. اگر به توفيق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله ‏ى توليد داخلى را، آنچنان که شايسته‏ ى آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‏اى از تلاشهاى دشمن ناکام خواهد ماند. پس بخش مهمى از جهاد اقتصادى، مسئله ‏ى توليد ملى است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و کمک مسئولان، با برنامه‏ريزىِ درست بتواند مشکل توليد داخلى را حل کند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالشهائى که دشمن آن را فراهم کرده است، غلبه‏ ى کامل و جدى پيدا خواهد کرد. بنابراين مسئله ‏ى توليد ملى، مسئله‏ ى مهمى است.
اگر ما توانستيم توليد داخلى را رونق ببخشيم، مسئله ‏ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‏ ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقيقى کلمه استحکام پيدا خواهد کرد. اينجاست که دشمن با مشاهده ‏ى اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتى دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه ‏ى دشمن، کيد دشمن هم تمام خواهد شد.
بنابراين همه‏ ى مسئولين کشور، همه ‏ى دست‏اندرکاران عرصه‏ ى اقتصادى و همه‏ ى مردم عزيزمان را دعوت ميکنم به اين که امسال را سال رونق توليد داخلى قرار بدهند. بنابراين شعار امسال، «توليد ملى، حمايت از کار و سرمايه‏ ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از کارِ کارگر ايرانى حمايت کنيم؛ از سرمايه‏ ى سرمايه ‏دار ايرانى حمايت کنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امکان‏ پذير خواهد شد. سهم دولت در اين کار، پشتيبانى از توليدات داخلىِ صنعتى و کشاورزى است. سهم سرمايه ‏داران و کارگران، تقويت چرخه‏ ى توليد و اتقان در کار توليد است. و سهم مردم - که به نظر من از همه ‏ى اينها مهمتر است - مصرف توليدات داخلى است. ما بايد عادت کنيم، براى خودمان فرهنگ کنيم، براى خودمان يک فريضه بدانيم که هر کالائى که مشابه داخلى آن وجود دارد و توليد داخلى متوجه به آن است، آن کالا را از توليد داخلى مصرف کنيم و از مصرف توليدات خارجى بجد پرهيز کنيم؛ در همه ‏ى زمينه ‏ها: زمينه ‏هاى مصارف روزمرّه و زمينه ‏هاى عمده ‏تر و مهمتر. بنابراين ما اميدوار هستيم که با اين گرايش، با اين جهتگيرى و رويکرد، ملت ايران در سال 91 هم بتواند بر توطئه‏ ى دشمنان، بر کيد و مکر بدخواهان در زمينه ‏ى اقتصادى فائق بيايد.
از خداوند متعال درخواست ميکنيم که ملت ايران را در اين صحنه و در همه‏ى صحنه‏ها موفق و مؤيد بدارد. روح امام بزرگوار را شاد و از ما راضى کند. ارواح طيبه‏ى شهيدان عزيز ما را با اوليائشان محشور فرمايد.
والسّلام عليکم و رحمةاللَّه و برکاته‏


رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حضرت علي بن موسي الرضا (ع) :
جمهوري اسلامي مانند شير از حقوق ملت ايران دفاع مي کند


رهبر معظم انقلاب اسلامي همچنين در اولين روز از بهار پرطراوت و زيباي 1391، در اجتماع عظيم زائران و مجاوران حضرت ثامن الحجج علي بن موسي الرضا (ع) ضمن تبيين موفقيتهاي گوناگون ملت ايران در سال نود در مقابل رجزخواني هاي سياسي، اقتصادي، نظامي و امنيتي دشمن، حراست غيرتمندانه از منابع نفتي ايران را علت خصومت زورگويان جهاني با نظام اسلامي خواندند و تأکيد کردند: جمهوري اسلامي مانند شير از حقوق ملت ايران دفاع مي کند.

به گزارش ميراث‌آريا (chtn) ، رهبر معظم انقلاب اسلامي در اولين بخش از سخنانشان در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوي، با تبريک مجدد عيد نوروز به همه ايرانيان، به ترسيم تصويري عيني و دقيق از نقاط قوت عملکرد ملت ايران و طرحها و تلاشهاي بدخواهان اين ملت در سال 90 پرداختند تا موقعيت ايرانيان و دشمنانشان در اين رويارويي راهبردي مشخص تر شود.
ايشان، هدف اصلي رجزخوانيها، لشکرکشي هاي «تبليغاتي – سياسي – اقتصادي» و تهديدات نظامي – امنيتي امريکا و ديگر بيگانگان بدخواه را، مرعوب کردن، نااميد ساختن و متوقف کردن ملت ايران دانستند و افزودند: آنها در سال 90 همه توان خود را بکار گرفتند تا به اين ملت شجاع، زنده و پرنشاط ثابت کنند که ايرانيان «نمي توانند»، اما ملت، با تعاليمي که امام بزرگوار به او داده بود، بطور مکرر به همه جهان و به همه بيگانگان فهماند که به کوري چشم دشمنان، «ما مي توانيم».
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اين واقعيت که نقاط قوت عملکرد ملت در جمع بندي نهايي، بسيار بيشتر از نقاط ضعف است، همراهي تحسين برانگيز مردم با مسئولان را موجب نتايج اقتصادي قابل توجهي در سال 90 خواندند که مسئله هدفمند کردن يارانه ها از مهمترين آنها بوده است.
ايشان، با استناد به ديدگاه مشترک همه کارشناسان اقتصادي درباره ضرورت اجراي هدفمند کردن يارانه ها خاطرنشان کردند: در سال 90، دولت و مجلس با وجود شرايط دشوار و پيچيده اي که تحريم ها ايجاد کرده بود، مراحل مهم و قابل توجهي از اين کار بزرگ را با پشتيباني و همدلي مردم به پيش بردند که البته کار هنوز تمام نشده است.
رهبر انقلاب اسلامي، توزيع عادلانه يارانه ها و بهبود زندگي طبقات ضعيف را از جمله نتايج هدفمند کردن يارانه ها دانستند و افزودند: اصلاح نسبي در چرخه معيوب توليد و حرکت به سمت «متعادل کردن مصرف و بازده» از ديگر اهدافي بود که سال گذشته به همت مردم و مسئولان در فعاليتهاي توليدي محقق شد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به مديريت حاملهاي انرژي، صرفه جويي و کاهش مصرف بنزين در حد تقريبي توليد داخل را امتياز بزرگي براي کشور برشمردند و افزودند: اين کار مهم در شرايط تحريم انجام شد و نقشه توطئه آميز دشمنان را خنثي کرد.
پيشرفتهاي ملت در عرصه علم و فناوري و تأثير اين پيشرفتها در مسائل اقتصادي نکته عمده ديگري بود که رهبر انقلاب در تبيين دستاوردهاي ملت ايران در سال 90، در جمع زائران و مجاوران حرم رضوي به آن پرداختند.
ايشان با اشاره به حساسيت ويژه و هميشگي خود به پيشرفت کشور در عرصه علم و فناوري، تحقق اين هدف را از پايه هاي اقتدار اقتصادي و استغناي سياسي کشور خواندند و با استناد به گزارشهاي مراکز معتبر علمي جهان تأکيد کردند: سطح پيشرفتهاي علمي ايران، بسيار بيشتر از حدي است که تاکنون مردم از آن مطلع شده اند.
رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: گزارشهاي معتبر بين المللي نشان مي دهد ايران با رشد 20 درصدي علمي، سريعترين رشد علمي جهان را داراست و در سال 90 با در اختيار داشتن رتبه اول علمي در منطقه، در ميان همه کشورهاي جهان به رتبه هفدهم دست يافته است و اين موفقيتهاي بسيار ارزشمند در حالي به دست آمده که دشمنان براي جلوگيري از پيشرفت ايران برروي تحريم هاي به قول خودشان فلج کننده، سرمايه گذاري و شرط بندي مي کردند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به پيشرفتهاي جوانان دانشمند ايران در زيست فناوري، نانو و هوافضا افزودند: جوانان پرافتخار ملت در سال 90، موفق به غني سازي 20 درصدي شدند و دشمن را متحير ساختند.
ايشان خاطرنشان کردند: در حاليکه در سال 89، امريکاييها با وجود آگاهي از نيازهاي دارويي ملت ايران مي خواستند با باج خواهي و زورگويي اورانيومهاي غني شده ايران را به بهانه دادن اورانيوم 20 درصد از کشور خارج کنند اما جوانان ما، با اتکا به توانايي و هوش تحسين برانگيزشان، اين کار سخت و پيچيده را انجام دادند و اکنون انواع راديو داروهاي مورد نياز هزاران بيمار، با سوخت هسته اي داخلي، توليد مي شود.
توليد صفحه سوخت هسته اي در داخل کشور از ديگر واقعياتي بود که حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به آن، سال نود را براي ملت ايران سالي درخشان و براي دشمنان ملت، سالي نوميد کننده برشمردند.
ايشان افزودند: بيگانگان مي گفتند اورانيوم هاي توليد شده را به ما بدهيد تا در يک کشور ديگر غني سازي 20 درصد کنيم و سپس در کشوري ديگر اين بيست درصد را به صفحه سوخت تبديل کنيم اما جوانان ما، همه اين کارها را خودشان انجام دادند.
رهبر انقلاب افزايش 6 برابري داروهاي نوترکيب و افزايش خدمات دانش بنيان را از ديگر دستاوردهاي سال 90 برشمردند و با اشاره به بازديد هفته گذشته خود از پژوهشگاه صنعت نفت افزودند: در اين بازديد، پيشرفتهايي مشاهده شد که روزي قابل تصور نبود و تکرار اين واقعيات در مراکز مختلف، نشان مي دهد که اينگونه پديده هاي شوق برانگيز، استثنا نيست بلکه، به يک قاعده تبديل شده است.
حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به ويژگي هايي نظير «روحيه و فکر جهادي» و اعتماد به نفس بالاي دانشمندان جوان کشور افزودند: در بازديد از پژوهشگاه صنعت نفت اين واقعيت بار ديگر مشخص شد که جوانان خوشفکر و پرتلاش کشور، تحريم ها را فرصتي براي پيشرفت مي دانند و اين نگاه ارزشمند همراه با تکيه دستگاهها به جوانان، و گسترش همکاري دانشگاه با صنعت، چشمه ي جوشان خلاقيت استعدادهاي ايراني را شکوفا کرده است.
حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به آثار مستقيم اقتصاديِ پيشرفتهاي علم و فناوري تأکيد کردند: اينگونه پيشرفتها، نشانه هايي حقيقي از جهاد اقتصادي است.
رهبر انقلاب اسلامي، عربده کشي دشمنان بدخواه ملت را در سرتاسر سال 90، نشانه بي نتيجه بودن اقدامات آنان دانستند و افزودند: عوامل دولت امريکا، در سراسر جهان به راه افتاده اند تا به خيال خود، تحريم ها را عملي کنند و با ضربه زدن به مردم ايران؛ ميان آنها و نظام جدايي بياندازند اما اين تلاشها نيز راه به جايي نخواهد برد.
حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دستاوردهاي ديگر ملت در سال 90، به ديپلماسي فعال در مسائل منطقه اي اشاره کردند و افزودند: در سال گذشته جمهوري اسلامي به مرکز توجه دنياي بيدار شده اسلام تبديل شد.
ايشان همچنين در زمينه خدمات اقتصادي، ساخت دهها هزار خانه و تلاش بي وقفه در عرصه هايي نظير راهسازي و مسکن روستايي را طليعه دهه پيشرفت و عدالت برشمردند و افزودند: اين واقعيات، بدخواهان عنود را نااميدتر مي کند.
حضرت آيت الله خامنه اي حضور پرشکوه ملت در انتخابات 12 اسفند را يکي ديگر از حرکتهاي تحسين برانگيز ملت در سال گذشته برشمردند و افزودند: اميدواريم در مرحله دوم انتخابات نيز همين شکوه و زيبايي تکرار شود.
تلاش 6 ماهه و بيوقفه رسانه هاي سياسي بيگانگان براي دلسرد کردن مردم نسبت به انتخابات و ترور دانشمندان هسته اي براي ترساندن ملت از جمله روشهايي بود که رهبر انقلاب در تشريح فعاليتهاي ضد انتخاباتي بدخواهان ملت، به آنها اشاره کردند.
ايشان حضور مردم در انتخابات 12 اسفند را از متوسط حضور ملتها در انتخابات مجالس بيشتر دانستند و با اشاره به متوسط 30 تا 40 درصدي مشارکت مردم امريکا در انتخابات کنگره، مجلس ملي و مجلس سنا تأکيد کردند: حضور بسيار مهم و بيش از 64 درصدي ملت ايران، در مقايسه با اين آمار، حقيقت خود را بيشتر آشکار مي کند.
رهبر انقلاب اسلامي، حضور تحسين برانگيز ملت در انتخابات مجلس را يک رسانه صادق و پرقدرت براي نشان دادن واقعيات ايران دانستند و افزودند: بيگانگان مي خواستند با فضاسازي و هياهو، 12 اسفند را روز سرخوردگي ملت و نظام قرار دهند اما اين روز به برکت آگاهي و نشاط ملت به روز سربلندي ملت و نظام اسلامي تبديل شد.
حضرت آيت الله خامنه اي پس از ترسيم موقعيت ملت ايران و دشمنان در سال 90، به طرح يک پرسش اساسي پرداختند: چرا جبهه استکبار با اين ملت و با نظام اسلامي دشمني مي کند؟
رهبر انقلاب در پاسخ به اين سؤال با رد بهانه هاي متفاوت و نوبه اي بيگانگان از جمله مسئله هسته اي و حقوق بشر تأکيد کردند: علت اصلي خصومتها و کينه ورزي زورگويان اين است که نظام اسلامي مقتدرانه از ثروت عظيمِ نفت و گاز ايرانيان حراست مي کند.
ايشان در تشريح بيشتر اين مسئله، به وابستگي عميق کشورهاي غربي به منابع نفت و گاز اشاره کردند و افزودند: آنها مي دانند که منابع نفتي اشان حداکثر تا ده سال ديگر تمام مي شود و رگ حياتشان به منابع نفتي مناطق ديگر جهان بويژه خليج فارس کاملاً وابسته خواهد شد به همين علت تسلط بر کشورهاي دارنده منابع نفت بويژه جمهوري اسلامي براي آنها، اهميت بي نظير، استراتژيک و حياتي دارد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينکه ايران در مجموع بيشترين منابع نفت و گاز جهان را داراست، افزودند: قدرتهاي استکباري به خاطر تأمين منابع راهبرديشان مي خواهند کشورهاي داراي منابع نفت در دست آنها همچون موم باشند اما جمهوري اسلامي در مقابل خواسته هاي نامشروع آنها همچون شير ايستاده است.
ايشان افزودند: کساني که خيال مي کنند با عقب نشيني در مسئله هسته اي، دشمني امريکا تمام مي شود دچار غفلتند چرا که در منطقه ما کشورهاي داراي سلاح هسته اي نيز وجود دارند اما امريکا هيچ حساسيتي به آنها نشان نمي دهد پس علت دشمني زورگويان، مسئله هسته اي و حقوق بشر نيست بلکه پاسداري غيرتمندانه ملت و نظام اسلامي از منابع ملي نفت و گاز، علت اين خصومتهاست.
رهبر انقلاب اسلامي، تصور امريکاييها مبني بر نابودي، تضعيف و يا عقب نشيني جمهوري اسلامي ايران را با ستيزه گري و تهديد و تحريم، خطايي فاحش خواندند و به آنها هشدار دادند چوب اين خطاي بزرگ را خواهند خورد بنابراين بهتر است با ملت ايران محترمانه رفتار کنند.
رهبر انقلاب اسلامي، موقعيت ضعيف و متزلزل امريکا را در وراي قدرت نمايي و هياهو و جنجال اين کشور، واقعيتي انکارناپذير خواندند و افزودند: رئيس جمهور فعلي امريکا با شعار تغيير آمد و مردم امريکا به اميد خوب شدن وضع بد خود به او رأي دادند اما اکنون از لحاظ اقتصادي امريکا دچار بدهي سرسام آور و مشکلات فراوان است، از لحاظ اجتماعي جنبش تخسير وال استريت در اين کشور به راه افتاده و از لحاظ سياسي نيز در عراق، افغانستان، پاکستان، مصر و شمال افريقا وضعيتي به مراتب بدتر از گذشته دارد.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته ممکن است امريکايي ها خطرآفريني و يا ديوانگي کنند ما ضمن تأکيد بر اينکه سلاح اتمي نداريم و توليد نيز نمي کنيم اعلام مي کنيم در مقابل تهاجم احتمالي آنها يا رژيم صهيونيستي، در همان سطحي که به ما حمله شود به آنها حمله خواهيم کرد.
حضرت آيت الله خامنه اي شکست باطل در حمله به جبهه حق را سنت تخلف ناپذير الهي دانستند و تأکيد کردند: ملت آماده، عازم و با نشاط ايران، در فکر تهاجم و تجاوز نيست اما به هستي، ثروت، هويت، اسلام و جمهوري اسلامي خود با تمام وجود دلبسته است و از آنها دفاع خواهد کرد.
رهبر انقلاب اسلامي همچنين با اشاره به شعار سال نو يعني «توليد ملي، حمايت از کار و سرمايه ايراني» افزودند: در تحقق اين هدف بسيار مهم همه مسئول هستند.
حمايت و تقويت توليد داخلي با استفاده از صندوق توسعه ملي، مهمترين نکته اي بود که ايشان در بخش وظايف دولت در روند تحقق شعار سال نو، مورد تأکيد قرار دادند.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: مجلس نيز بايد در اين روند با همراهي دولت، رونق توليد ملي را در دستور کار قرار دهد.
رهبر انقلاب اسلامي توليد محصولات داخلي مرغوب و با دوام و کاهش قيمت تمام شده محصولات را تا جاي ممکن، از وظايف نيروهاي کار و سرمايه دانستند و افزودند: در اين زمينه نيز بخشهاي دولتي و مجلس با بخشهاي توليدي همراهي کنند.
ايشان، فرهنگ غلط تفاخر به مصرف کالاهاي خارجي را مورد انتقاد قرار دادند و خاطرنشان کردند: برخي توليدات داخلي به خاطر اين فرهنگ غلط با مارک خارجي به فروش مي رسد اما اين مسئله به ضرر کشور است و به پيشرفت و آينده ايران لطمه مي زند و مردم عزيز با همت و اراده خود، اين فرهنگ غلط را اصلاح کنند که اين خود، نوعي جهاد اقتصادي است.
حضرت آيت الله خامنه اي در آخرين بخش از سخنان خود در اولين روز سال نو، اتحاد و يکپارچگي را نياز جدي کشور خواندند و با دعوت از همه براي رفتار مهربانانه و پرمحبت افزودند: سليقه هاي متفاوت و ديدگاههاي گوناگون نبايد باعث اختلاف و تفرقه شود.
رهبر انقلاب اسلامي، منازعه بر سر مسائل مختلف سياسي – اقتصادي و شخصيتي را باعث جري شدن دشمن برشمردند و افزودند: نبايد با مخالفي که دنبال جمهوري اسلامي و دنبال حق است اما راه را اشتباه مي رود، همانند معاندان نظام برخورد کرد.
ايشان با ابراز تأسف از عملکرد بي محابا و اختلاف برانگيز برخي رسانه هاي اينترنتي افزودند: مسئولان به گونه اي اين مسئله را تدبير کنند.
حضرت آيت الله خامنه اي ضمن دعوت از همه براي پايبندي به اخلاق اسلامي و قانون خاطرنشان کردند: مبادا کساني به بهانه ي اين حرف جوانان انقلابي را مورد شماتت قرار دهند چرا که اينجانب همه جوانان مؤمن و انقلابي را فرزندان خود مي دانم و از آنها حمايت مي کنم و البته همه بايد با رعايت اخلاق اسلامي، قانون را مراعات کنند.
ايشان همچنين مجلس و دولت را به حفظ متقابل حريم يکديگر توصيه مؤکد کردند و در پايان بار ديگر براي ملت ايران، سالي پرنشاط همراه با موفقيت و خوشبختي آرزو کردند.
امتیاز به خبر :