• دوشنبه 25 شهریور 1398
  • 17:20

موزه خط و کتابت ميرعماد در مجموعه سعد‌آباد

موزه خط و کتابت ميرعماد در مجموعه سعد‌آباد
به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي مجموعه سعدآباد‌، مسوول موزه خط و کتابت ميرعماد با اعلام اين خبر گفت‌: در سال نو ‌اين موزه در محل سابق خود واقع در مجموعه سعدآباد ‌(ساختمان متعلق به فرزندان پهلوي دوم) ‌‌مجددا آغاز به کار خواهد کرد.

«مريم فدايي» افزود: اين موزه ‌سال 1376 در 2 طبقه افتتاح شد و آثار نفيسي از نمونه قطعات خطي استادان کاتب دوره‌هاي مختلف اسلامي ايران‌ به نمايش گذاشته شد.

وي ادامه داد:‌ ‌پس از اجراي برنامه‌هاي عمراني و تاسيساتي طي 5 سال، اين موزه در ايام نوروز‌ مجددا حيات خود را از سر مي‌گيرد.

فدايي يادآور شد: آثار موجود در اين موزه شامل قطعاتي از خطوط کوفي ابتدايي روي پوست آهو از قرن 4 هجري قمري و خط ثلث و نسخ‌، توقيع‌، رقاع‌، محقق و ريحان با امضاي خوشنويسان مشهوري مانند بايسنقر ميرزا نوه تيمورلنگ و باني مکتب کتاب‌آرايي تيموري قرن 9 هجري قمري، ياقوت مستعصمي وزير و کاتب دربار عباسي و همچنين خطوط ارزنده ‌از کاتب مشهور دوره صفوي ميرعماد الحسني است.

مسوول موزه ميرعماد تصريح کرد: اين موزه به نمايش 10 قرن هنر خوشنويسي کاتبان ايراني مي‌پردازد و سير تحول خط که از دوره «ابن‌مقله‌بيضاوي‌شيرازي» با ابداع خط ثلث، تا خط نستعليق به خط «ميرعلي هروي»، «سلطان علي مشهدي» و در نهايت کاتبان قاجار مانند «ميرزا غلامرضا ‌گلستانه» را به نمايش مي‌گذارد.
‌‌
موزه خط و کتابت ميرعماد در گذشته بنا به پاسداشت‌ نام مشهو‌رترين کاتب قرن 11 هجري قمري، ميرعماد نامگذاري شد و يکي از سالن‌ها‌ي طبقه دوم آن ‌ براي‌ نمايش قطعاتي از خطوط ميرعماد اختصاص دارد.

موزه ميرعماد هر روز از ساعت 9 صبح تا 30/18 آماده بازديد است‌.
ص/110
امتیاز به خبر :