• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 09:35

جلوه‌نمايي هنر مجسمه‌ساز ايتاليايي در کاخ نياوران

جلوه‌نمايي هنر مجسمه‌ساز ايتاليايي در کاخ نياوران
به گزارش ميراث‌آريا(chtn) اين اثر حجمي که با برنز قالبي و ابعاد 30در30در30 سانتي‌متر خلق شده است، در طبقه اول کتابخانه اختصاصي کاخ نياوران توجه هر بازديدکننده را به خود جلب مي‌کند.

آرنولدو پومودورو سال 1926 در منطقه روماگنا (Romagna) ميلان ايتاليا به دنيا آمد و کار هنري خود را با ساختن ماکت‌هاي معماري و طراحي و ساخت دکور تئاتر براي گروه‌هاي نمايشي آغاز کرد.

بيشترين شهرت پومودورو مديون آثار مجسمه کروي‌شکل با اندازه‌هاي بزرگ است که اطراف آن شکافته شده و داخل آن کره‌اي ديگر با عناصر معماري، فرم‌هاي منظم و ساختاري به هم پيوسته قرار دارد. اين نوع مجسمه‌هاي پومودورو چنان در ميان هنردوستان و هنرمندان مورد استقبال قرار گرفته که امروزه در بيشتر شهرهاي کشورهاي جهان در ميدان‌ها و ورودي‌هاي مهم‌ترين مراکز فرهنگي و تجاري نصب شده است.

مجسمه‌هاي پومودورو در شهرهاي ميلان، کپنهاک، جلوي محوطه کالج ترينيتي دوبلين، کالج ميلز در موزه واتيکان، بزرگ‌ترين مجموعه‌هاي باغ‌ موزه کاليفرنيا، لسن‌آنجلس، واشنگتن دي‌سي مقابل سازمان ملل متحد، نيويورک، کاخ جوانان مسکو، مونيخ و برلين، دانشگاه سانفرانسيسکو، رياض، کليساي جامع پاريس، سيلاني، توکيو، مادريد، موزه هنرهاي معاصر تهران، فلورانس، اوهايو و بخش ديگر آثار مجسمه‌هاي پومودورو در مجموعه‌هاي خصوصي و موزه‌هاي هنر در اروپا، آمريکا، استراليا و ژاپن نگهداري مي‌شوند.

آرنولدو با اين که يکي از پرکارترين و پوياترين مجسمه‌ساز معاصر ايتالياست، خود تحصيلات آکادميک هنر را نگذرانده ولي سال‌ها در مهم‌ترين دانشگاه‌هاي جهان و ايتاليا هنر معماري و مجسمه‌سازي را تدريس مي‌کرده است که مي‌توان به دانشگاه استنفورد، دانشگاه کاليفرنيا، دانشگاه برکلي، ميلز و بيشتر دانشگاه‌هاي هنري اروپا اشاره کرد.
ص/119
امتیاز به خبر :