• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 13:03

اتمام مطالعه امکان سنجي سد درودزن در استان فارس

اتمام مطالعه امکان سنجي سد درودزن در استان فارس
به گزارش ميراث آريا(chtn) به نقل از روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري فارس، منطقه نمونه گردشگري سد درودزن با توجه به پتانسيل هاي گردشگري به عنوان يکي از مصوبات سفر هيات دولت به استان تصويب شد و مطالعات اين منطقه توسط مشاور طرح به پايان رسيده است.

درياچه زيباي سد درودزن در حدود 95 کيلومتري مرکز استان فارس ودر فاصله 50 کيلومتري شهرستان مرودشت واقع شده است. پس از عبور از جاده ارتباطي بخش کامفيروز و در منطقه زير حوزه دشت کامفيروز حوزه وسيعي را در برگرفته که پس از طي مسافتي از جاده منتهي به بخش کامفيروز چشم انداز زبياي درياچه سد در ميان کوهستان‌هاي اطراف درياچه پديدار مي شود. درياچه زيباي اين سد خاکي گنجايش ذخيره سازي حدود يک ميليارد مکعب آب را دارا است.

طول تاج سد حدود 700 متر و عرض آن در قسمت کف 700 متر و درقسمت بالا 12 متر است، اين درياچه در ارتفاع 1350 متري از سطح دريا قراردارد.

زيبايي و جذابيت منحصر به فرد اين منطقه فضاي مناسبي را پديد آورده که پذيراي گردشگراني است که اوقات فراغت خود را به تفريح و ماهيگيري در حاشيه درياچه سپري مي‌کنند.

درياچه محصور در کوه‌هايي است که پوشيده از درختان بلوط، بنه، بادام کوهي ، کيالک ، کيکم است و مزارع و اراضي کشاورزي نيز بخش ديگري از پوشش گياهي منطقه را تشکيل داده که چشم انداز زيبايي را بوجود آورده است.

در اين مطالعات پيشينه تاريخي، منطقه محدوده جغرافيايي، ويژگيهاي اقليمي و زيست محيطي ، پوشش گياهي و حيات جانوري، مشخصات زمين شناسي و توپوگرافي ، مخاطرات طبيعي ، کاربري اراضي ، ويژگي هاي اقتصادي اشتغال ، صنايع دستي و شاخصه هاي فرهنگي و .... مطالعه شده است.

منطقه سد درودزن از لحاظ جذابيت هاي گردشگري داراي مناطق حفاظت شده، پارک‌هاي ملي، کوه، درياچه ، رودخانه ، چشمه ، پوشش گياهي مناسب در دشت ها و جلگه ها است.

صنايع دستي مردم بيشتر در زمينه قالي بافي ، گبه و گليم بوده و از ويژگي خاص خود برخوردار است.

وجود عشاير کوچنده از جذابيت هاي فرهنگي منطقه به شمار مي آيد که مي تواند براي گردشگران خارجي و داخلي از جهت آشنايي فرهنگ و رسوم و آداب قومي عشاير فارس جذابيت ويژه اي داشته باشد./106
امتیاز به خبر :