• چهارشنبه 07 اسفند 1398
  • 17:29

مدير کل ميراث فرهنگي بوشهر خبر داد:

تشکيل کارگروه تخصصي ثبت جهاني بندر باستاني سيراف با عضويت کارشناسان

تشکيل کارگروه تخصصي ثبت جهاني بندر باستاني سيراف با عضويت کارشناسان

مدير کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان بوشهر در بازديد از آثار تاريخي بندر سيراف با اشاره به جايگاه بندر تاريخي و باستاني سيراف در تاريخ دريانوردي و تجارت دريايي به عنوان دروازه ارتباط ايران با کشورهاي همسايه از طريق دريا افزود: کارگروه تخصصي ثبت جهاني بندر باستاني سيراف با عضويت کارشناسان خبره اداره کل در تخصص هاي باستان شناسي ، تاريخ ، مرمت ، معماري و امور حقوقي تشکيل شده است.

به گزارش ميراث آريا(chtn)،«غلامحسين زارعي» گفت: امور مقدماتي و اصلي ترين بحث ثبت جهاني اين اثر ارزشمند ، تعيين و آزادسازي حريم آثار و همچنين تملک زمين هاي واقع در عرصه و حريم اين آثار مي باشد که در دستور کار اداره کل قرار دارد.

زارعي گفت: مراحل ثبت جهاني يک اثر پروسه اي زمان بر و کاملا تخصصي است و در مورد بندر سيراف که بحث ثبت يک شهر با موارد حقوقي متعدد مطرح است کار را پيچيده تر مي شود

وي اظهار اميدواري کرد با همت و تلاش مسئولين استاني و کشوري و به ويژه همراهي و اراده مردم فرهنگ دوست بندر سيراف اين اتفاق فرهنگي در آينده نزديک محقق شود.

گفتني است مجموعه باستاني بندر سيراف داراي آثار تاريخي متعدد از دوره هاي اشکاني ساساني اسلامي تا دوره قاجاريه است و سير تحولات تاريخي از روزگار باستان تا به امروز در اين مجموعه قابل مشاهده مي باشد.

امتیاز به خبر :