• یکشنبه 11 خرداد 1399
  • 20:50

مدیرکل ثبت آثارکشور :

دیوار تاریخی گرگان می تواند به عنوان یک ثروت ودارایی جهانی مطرح شود

دیوار تاریخی گرگان می تواند به عنوان یک ثروت ودارایی جهانی مطرح شود

مدیر کل ثبت آثار ملی وجهانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در اولین نشست روند ثبت دیوار بزرگ گرگان گفت: دیوار تاریخی گرگان، به عنوان یک ثروت جهانی مطرح است واهمیت ثبت جهانی آن از لحاظ تاریخی اثبات شده است.

به گزارش میراث آریا(chtn) به نقل از روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، ساسان قاسمی با اشاره به اینکه یکی از وظایف مهم سازمان میراث فرهنگی حفظ تمامیت فرهنگی کشور وجلوگیری ازتعرض به این تمامیت است، افزود: ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان دریونسکو درراستای حفظ این تمامیت فرهنگی است و با توجه به سوابق جمهوری اسلامی ایران درثبت آثار، این پرونده قطعاً رای خواهد آورد.

 وی با اشاره به اینکه 33 هزار اثر ثبتی در کل کشوردر سطح جهانی ومنطقه ای به ثبت رسیده است، ادامه داد: تمامی آثار ثبتی درفهرست جهانی یونسکو جزو ثروت های جهانی مطرح می باشند و دیگر تنها به یک کشور ویا یک جامعه تعلق ندارد بلکه مالکیت آن ها جهانی است.

قاسمی درادامه به اهمیت مدیریت داخلی درحفظ تمامیت ارضی کشور اشاره داشت و افزود: استاندار محترم گلستان می تواند مدیریت را نظارت داشته باشد و همانطوری که با مدیریت خوب در راستای حفاظت و مدیریت فرهنگی وتاریخی برج قابوس گنبد پس از ثبت جهانی اقدام شد، درخصوص مدیریت دیوار تاریخی گرگان نیز همین انتظار می رود.
وی ادامه داد: همه آثارتاریخی کشور اگر قرار است درجوامع بین المللی به عنوان تمامیت ارضی مطرح شوند، قطعاً باید توسط جوامع محلی حفاظت شوند.

قاسمی همچنین حفاظت از دیوار بزرگ گرگان را با توجه به طولانی بودن این دیوار(200 کیلومتر) کاری مشکل تر عنوان کرد و بر تلاش بیشتر بر این مهم تاکید داشت.

وی در پایان اذعان داشت: بارها استان گلستان به عنوان استان نمونه کشوری در بحث آثار تاریخی وحفاظت از آن ها مطرح شده است و امیدواریم با ثبت جهانی دیوار بزرگ گرگان و حفاظت این اثر مهم تاریخی وفرهنگی، بار دیگر شاهد افتخاری ملی وجهانی در این سرزمین باشیم

امتیاز به خبر :