• شنبه 16 فروردین 1399
  • 19:39

معاون ميراث فرهنگي كشور در رونمايي از منشور ملي بصيرت:

مرور آموزه های مقام معظم رهبری،انقلاب را بیمه می کند

 مرور آموزه های مقام معظم رهبری،انقلاب را بیمه می کند

معاون میراث فرهنگی کشور با بیان این که چندي است معاونت ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در پي گيري وظيفه قانوني محوله در ارتباط با صيانت از مواريث فرهنگي معنوي ايران اسلامي، به ثبت "مواريث اسلامي" كشورمان در ابعاد ملي و جهاني مشغول است گفت: ثبت منشور ملي بصيرت و منشور مديريت علوي يكي از بهترين اقدامات اين معاونت است.

به گزارش مركز روابط عمومي و اطلاع­رساني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع­دستي و گردشگري كشور آتوسا مومني امروز با بيان اين مطلب در مراسم رونمايي از منشور مديريت علوي و منشور ملي بصيرت كه در ارگ آزادي برگزار شد افزود: اين سوال كه چگونه می توان  "مديريت عدالت محور"، مديريت علوي" يا "مديريت خداجو" را كه سال ها چهارچوب فعاليت هاي مديران رده هاي مختلف مملكتي را تعيين مي كند به ثبت رساند چندی ذهن متخصصان عرصه ثبت را به خود مشغول کرده بود.

وي افزود: در همين ارتباط شوراي عالي سياست گذاري ثبت سازمان تصمیم گرفت كه به ثبت منشوري جامع و ريشه دار از اصول مديريتي پذيرفته در نظام جمهوري اسلامي اقدام کند و  كمال اين مطلب را علما و صاحب نظران ديني و متخصصان حوزه ي ميراث معنوي "فرمان تاريخي اميرالمومنين،علي (ع) به مالك اشتر نخعي هنگام انتصاب وي به فرمانداري مصر"دانستند.

به گفته وي، گام بعدي عبارت بود از استخراج صحيح كليه ي فرازهاي سخن مولا از اين فرمان و بازنويسي بي كم و كاست آنها در قالب منشور مورد اشاره كه در اين ارتباط سنجيده ترين شيوه تكيه بر دانش ديني و زباني علماي حوزه ي روحانيون تشخيص داده شد.

مومني با تشريح اقدامات صورت گرفته اضافه كرد: مذاكراتي كه از پي صورت پذيرفتند به موافقت دفتر حضرت آيت ا... شاهرودي و مشاركت روحانيون با اين دفتر در اجراي اين امر مهم انجاميد و حاصل كار متني منقح، مشتمل بر مقدمه و پنجاه بند از اصول مديريتي بود.

او با بیان اینکه عنوان اثر منشور مديريت علوي انتخاب شد،خاطرنشان کرد: این منشور صفت علوي تمامي آن چه را كه از ديانت و عدالت و جاذبه و دافعه ي اصولي در مديريت و امثالهم مراد داريم در خود گردهم آورده است.

معاون ميراث فرهنگي كشور ادامه داد: اين منشور بعد از مطالعه ي عميق و دقيق مراجع ديني و كسب تاييد ايشان در قالب كتابچه اي نقيس تنظيم شده و مقرر است پيشنهاد ابلاغ آن به مديران مملكتي در زمان انتصاب پي گيري شود تا از اين طريق مرجعي متقن همواره با مديران نظام جمهوري اسلامي همراه باشد تا با مراجعه ي مكرر به آن همواره خود را بر مسير مستقيم عدالت علوي استوار و پايدار نگه دارند.

وي در ادامه گفت: در همين ارتباط بيانات جامع هبر معظم انقلاب اسلامي حضرت آيت ا... العظمي خامنه اي (مدظله العالي) در سفارش به بصيرت در امر مديريت نيز ما را بر آن داشتند كه ثبت منشور مديريت علوي را در اوضاع و احوال كنوني كشور،منطقه و جهان با مجموعه اي ديگر از آموزه­هاي موردقبول نظام مقدس جمهوري اسلامي در حوزه ي مديريت همراه سازيم.

او تاکید کرد: نام مجموعه ي دوم منشور ملي بصيرت قرار گرفت كه متن آن به همان شيوه اي كه در بالا تشريح شد با تكيه بر توان تخصصي و مذهبي علما و روحانيون و متخصصان امور سياست و مديريت تنظيم شد.

به گفته مومني ، هدف از تنظيم،ثبت و ابلاغ دومين منشور نهادينه سازی آموزه­هاي رهبري عظيم الشان انقلاب اسلامي در موضوع بصيرت در جمع مديران و صاحب منصبان است تا ازاين طريق ايشان با مرور و تذكر اين آموزه ها نظام تحت امر خود را در مقابل توطئه ها و فتنه هاي همیشگی استکیار جهاني،صهيونيسم و فتنه جويان داخلي و خارجي بيمه سازند.

وي با اشاره به اهميت اين مراسم اضافه كرد: مراسم امروز با هدف نكوداشت اين دو اقدام ارزشمند شكل گرفته است، باشد كه با اين كار گامي موثر در جهت نهادينه كردن فرامين رهبران بزرگ دنياي اسلام در تمامي لايه هاي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران و نه تنها در سطوح مديريتي كلان برداشته باشيم و سهمي كوچك در صيانت از فرهنگ پربار ايراني و اسلامي را به خود اختصاص داده باشيم.

وي خاطر نشان كرد: اين نكته بار ديگر شايان ذكر است كه آموزه هاي رهبران ديني ما بسيارند.امروز اين آموزه ها به شكل مكتوب در قالب خطبه ها، فرامين، ادعيه، رسالات، كتب و موارد ديگر، با گذر از فراز و نشيب هاي تاريخ به دست ما رسيده اند.اقدام سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري به ثبت اين آموزه ها در چهارچوب مواريث فرهنگي معنوي كشورمان اقدامي پيوسته است به طوري كه اميد داريم چنان چه مقبول درگاه احديث واقع شود، در آينده شاهد ثبت و ترويج مجموعه هاي ديگر از اين دست نيز باشيم.

 

امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

آخرین اخبار