• ﺳﻪشنبه 08 بهمن 1398
  • 11:20

دستگيري حفاران غيرمجاز در دامغان

دستگيري حفاران غيرمجاز در دامغان
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از دستگيري حفاران غيرمجاز در دامغان خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگری استان سمنان، «حمید یزدانی» اظهار داشت: با هوشياري و همكاري اهالي روستای سیاه پره دامغان، چهار حفار غير مجاز در حين حفاري در منطقه تحت حفاظت ميراث فرهنگي در اين روستا دستگير شدند.

وي افزود: با تماس اهالی روستا با پليس 110 و مسئول یگان حفاظت میراث فرهنگی، چهار حفار غير مجاز دستگیر و همراه با ادوات حفاري و  یک دستگاه خودرو ، توسط کلانتری 17 شهر دیباج به کلانتری اعزام شدند.

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان با تاكيد بر اينكه حفظ و حراست از گنجينه هاي تاريخي و آثار باستاني وظيفه تمام افراد است، از شهروندان درخواست كرد در صورت مشاهده هر گونه تخلف در رابطه با هجمه به آثار ميراث فرهنگي، موضوع را با شماره 3300075 به اطلاع يگان حفاظت از آثار تاريخي استان سمنان برسانند.

بر اساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی، هر گونه حفاری و كاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی- فرهنگی ممنوع بوده و مرتكب، به حبس از شش ماه تا سه سال و ضبط اشیاء مكشوفه به نفع سازمان میراث فرهنگی كشور و آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محكوم می شود.

چنانچه حفاری در اماكن و محوطه های تاریخی كه در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است یا در بقاع متبركه و اماكن مذهبی صورت گیرد، علاوه بر ضبط اشیاء مكشوفه و الات و ادوات حفاری، مرتكب به حداكثر مجازات مقرر محكوم می شود.

امتیاز به خبر :