• یکشنبه 04 اسفند 1398
  • 02:43

ادامه مرمت مزار امام زاده زیدالنار روستای آفریز

ادامه مرمت مزار امام زاده زیدالنار روستای آفریز

زيد ابن موسي از فرزندان امام موسي كاظم (ع) است كه بناي مقبره وي ملقب امام‌زاده زيدالنار در روستاي آفريز در 65 كيلومتري جنوب غربي شهرستان قاين واقع شده‌است.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی، مصالح بنا قدمت آن را به عصر صفويه مربوط مي‌كند. ليكن كتيبه‌هايي در بنا موجود است كه تاريخ ساخت آن را به قرون اوليه اسلامي منتسب مي‌کند. ورودي اصلي مجموعه ايواني در جبهه‌ي شمالي است كه تزيينات بسيار زيباي مقرنس‌كاري و طاقي جناغي دارد. در دو سمت ايوان، داخل صحن، اتاق‌ها و غرفه‌هايي قرار دارند كه در چهار ضلع امتداد مي‌يابند و صحن مجموعه را محصور مي‌كنند. پس از گذر از فضاي صحن به عمارتي هشت ضلعي مي‌رسيم كه در بخش دروني به صورت صليبي مي‌باشد. فاصله اين بنا از ايوان شمالي 16 متر است. ورودي اصلي مقبره در ضلع شمالي است كه همانند ايوان ورودي داراي مقرنس‌كاري بسياز زيبايي است.

بنا بر این گزارش، در ادامه مرمت های قبل از محل اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای استانی سال 1391،مرمت بخشی از ضلع شمالی بنای امام زاده زیدالنار که به صورت غیر اصولی اجراگردیده شامل جمع آوری آجرسفال نما، استحکام بخشی دیوارها، اجرای دیوار جان پناه و طاق نماها طبق شواهد و اجرای بندکشی آن، بام سازی، جمع آوری و خارج کردن نخاله ها از جمله این اقدمات است.

لازم بذکر است، بنای مزار امام زاده زیدالنار با شماره 1894 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری است.

حمزه حمزه امتیاز به خبر :