• چهارشنبه 07 اسفند 1398
  • 16:54

معاون میراث فرهنگی در مراسم رونمایی از ثبت راهیان نور؛

راهیان نور تجلی بارز مفهوم میراث فرهنگی معنوی است

راهیان نور تجلی بارز مفهوم میراث فرهنگی معنوی است
معاون میراث فرهنگی کشور گفت: نگاهی عمیق به راهیان نور نشان می دهد که به درستی با مفهوم میراث فرهنگی معنوی سازگاری دارد و تجلی بارز آن به شمار می آید.

به گزارش میراث آریا(chtn) آتوسا مومنی، معاون میراث فرهنگی کشور صبح امروز در مراسم رونمایی از لوح ثبتی راهیان نور که با حضور سردار بهمن کارگر، رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس وجمعی از معاونین و مدیران ارشد این نهاد در ساختمان بنیاد شهید انقلاب اسلامی برگزار شد، افزود: حفظ و پاسداری از آموزه های دین مبین اسلام، مجموعه ی خطبه ها، احادیث، ادعیه و رسائل بزرگان و علمای دین، مکان رویدادهای انقلابی، مکان رویدادهای دفاع مقدس، مفاخر اسلامی و مجموعه ی هنرهای اسلامی و ... از جمله مواردی هستند که معاونت میراث فرهنگی در دستور کار خود قرار داده است.

معاون میراث فرهنگی کشور تصریح کرد: مبحث راهیان نور مبحثی است که چندی پیش به مجموعه ی علائق معاونت میراث فرهنگی افزوده شد و در برنامه ی کاری این معاونت با برگزاری جلسات متعدد و در پی سلسله مباحثات  و استدلالات میان دست اندرکاران و متخصصان دو حوزه، حفظ و ثبت آن در فهرست میراث معنوی امری لازم تشخیص داده شد.


مومنی یادآور شد: همچنین نظر خاص مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی به راهیان نور و ارزش والای آن نزد جامعه ی ولایت مدار، موجب شد تا معاونت میراث فرهنگی حفظ این میراث ارزشمند و نهادینه کردن آن در بطن زندگی و فرهنگی آحاد ملت ایران را در الویت برنامه های خود قرار دهد.وی با اشاره به اینکه خودجوش بودن و مردمی بودن راهیان نور یکی دیگر از ویژگی های برجسته این میراث معنوی است، تصریح کرد: برداشت امروزی از مفهوم راهیان نور با زیارت های خودانگیخته ی خانواده ی شهدا و رزمندگان از جبهه های حق علیه باطل آغاز شد و آنچنان مورد استقبال واقع شد که امروز شاهد حضور میلیونی زوار در این عرصه هستیم.

این مقام مسوول ادامه داد: با توجه به اهمیت مبحث راهیان نور به این نتیجه رسیده ایم که مجموعه ی مواریث فرهنگی معنوی تحت این عنصر فراگیر را در پرونده های زنجیره ای به ثبت برسانیم.

مومنی گفت: این مجموعه ی ثبتی در نهایت دایره المعارفی از سنن شفاهی راهیان نور، آیین ها، آداب و رسوم راهیان نور، هنرهای راهیان نور، مجموعه ی دانش های حوزوی راهیان نور، صنعت گری های دستی حوزه ی راهیان نور، گنجینه های زنده ی بشری راهیان نور، مکان رویدادهای راهیان نور، مفاخر و شهیدان حوزه ی راهیان نور و بسیاری از حوزه های دیگر را در بر خواهد داشت.

معاون میراث فرهنگی کشور افزود: ثبت راهیان نور آغاز راه طولانی ای است که از این مواریث ارزنده و هویت بخش پیش رو داریم.

همچنین در ادامه این مراسم، سردار بهمن کارگر رییس بنیاد حفظ و نشر ارزشهای دفاع مقدس ضمن تقدیر و تشکر از تلاش های و پیگیری های معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ثبت راهیان نور، گفت: ثبت این میراث ارزشمند در گسترش فرهنگی دفاع مقدس و فرهنگی ایثار و شهادت تاثیر بسزایی خواهد داشت.

وی افزود: ثبت ملی راهیان نور جزء اولین گام های حفظ و پاسداری از یادمان ها و آثار دفاع مقدس است.

گفتنی است در پایان این مراسم لوح ثبت ملی راهیان نور در فهرست میراث معنوی کشور به شماره 1359، توسط معاون میراث فرهنگی کشور و رییس بنیاد حفظ و نشر ارزش های دفاع مقدس رونمایی شد.

  
امتیاز به خبر :