• چهارشنبه 14 خرداد 1399
  • 20:41

درصورت سفر به آمریکا با رئیس جمهور

موضوع الواح هخامنشی را پیگیری می کنم

موضوع الواح هخامنشی را پیگیری می کنم

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور با اشاره به این که نامش در فهرست همراهان رییس‌جمهور در سفر به نیویورک  ذکر شده است‌ گفت: در صورتی که در این سفر همراه آقای دکتر روحانی باشم موضوع الواح هخامنشی را در ملاقات با مسئولان دانشگاه شیکاگو پیگیری می کنم.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، دکتر محمد علی نجفی ، ظهر امروز با اعلام این خبر در گفت وگو با تعدادی از خبرنگاران رسانه های مختلف در حاشیه مراسم تودیع و معارفه تعدادی از مدیران این سازمان افزود:  در صورتی که در سفر رئیس جمهور به آمریکا جزو همراهان آقای دکتر روحانی باشم در دیدار با مسوولان دانشگاه شیکاگو با آن ها درباره‌ی 30هزار لوح هخامنشی امانت داده‌شده صحبت خواهم کرد.

وی افزود: ضمن اینکه دیدار با مسوولان موزه‌ی متروپولیتن آمریکا یکی دیگر از برنامه‌های این سفر است که در این دیدار، درباره‌ی بخش‌های اسلام‌شناسی و ایران شناسی این موزه با مسوولان موزه‌ی متروپولیتن صحبت می‌شود و پیشنهادهایی درباره‌ی برنامه‌های مشترک این موزه با موزه‌ی ملی ایران داده خواهد شد.

نجفی افزود: ملاقات با ایرانیان با نفوذ و ساکن در آمریکا، با هدف برگزاری تورهای گردشگری خاص برای ایرانیان مقیم این کشور و به ویژه نسل دوم و سوم، که شاید حتی مسلط به زبان فارسی نسیتند اما علاقه فراوانی برای سفر به ایران دارند از دیگر برنامه‌های این سفر خواهد بود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص آمار گردشگری کشور گفت: آمار دقیقی درخصوص گردشگران کشور نداریم چون تاکنون مبنای علمی و دقیقی برای به دست آوردن آمار وجود نداشته است.

وی ادامه داد: آنچه که می‌توان بر اساس آمارهای موجود متوجه شد این است که روند گردشگری کشور نسبت به سال قبل روند بهتری داشته است و هفته آینده تابستان و هفته گردشگری جزء ایامی هستند که آمار حضور گردشگران در کشور بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: با ارائه تسهیلات حداقلی به گردشگران فکر نمی‌کنم بتوان تحول چندانی در گردشگری خارجی ایجاد کرد.

معاون رئیس جمهور افزود: با روی کار آمدن دولت جدید استقبال برای آمدن به کشور از سوی گردشگران خارجی و حتی کشورهای غربی زیاد شده است و ما این نوید را می‌دهیم که ظرف چند ماه آینده آمار گردشگران کشور افزایش پیدا کند.

نجفی با اشاره به راه‌اندازی پروژه‌های گردشگری در کشور، گفت: باید انواع گردشگری در کشور را ترویج دهیم، مانند گردشگری سلامت و یا درمان، گردشگری ورزش و گردشگری زیارتی که با راه‌اندازی این پروژه‌ها و انتخاب مدیران آنها می‌توانیم شاهد تحول در زمینه گردشگری باشیم.

معاون رئیس جمهور هم چنین در پاسخ به سوالی در خصوص انتخاب معاون جدید گردشگری کشور افزود: فعلا تصمیمی در این خصوص نگرفته ام.

نجفی خاطر نشان کرد: فردی که به عنوان مسئول پروژه گردشگری سلامت انتخاب خواهد شد فردی است که به صورت مشترک از طرف من و وزیر بهداشت انتخاب می شود هم چنین مسئول پروژه گردشگری ورزشی نیز فردی خواهد بود که به صورت مشترک از طرف من و وزیر ورزش و جوانان انتخاب می شود.

وی با اشاره به ملاقات خود با اعضای فراکسیون گردشگری از وجود چنین فراکسیون اظهار خوشحالی کرد و افزود: از نمایندگان محترم مجلس می‌خواهیم تا در جهت تقویت این فراکسیون عمل کنند و تعداد بیشتری از نمایندگان مجلس به عضویت این فراکسیون در آیند و با رویکردی که اعضای این فراکسیون به عملکرد بنده داشته‌اند امیدواریم تا حدودی بخشی از محدودیت قانونی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری را بتوانیم مرتفع کنیم.

دکتر نجفی با اشاره به اهمیت اماکن تاریخی در انتقال فرهنگ کشور به سایر کشورها، گفت: یکی از مشکلات اصلی که ما در حوزه حفظ میراث فرهنگی و اماکن تاریخی داریم بودجه حداقلی ماست که باعث می‌شود نتوانیم حتی حداقل امکانات را برای رسیدگی به این اماکن فراهم کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اظهار تأسف از دیدن شرایط موجود بنای تاریخی تخت جمشید، گفت: این اماکن بخشی از فرهنگ ما هستند و امیدواریم ما بتوانیم کاری کنیم که این میراث به نسل‌های بعدی هم منتقل شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی خاطر نشان کرد: زمانی که 9 ماه پیش از مجموعه تخت جمشید دیدن کردم از فضای حاکم بر این مجموعه و اطراف آن متاسف شدم. البته اکنون نیز بعد از 9 ماه این شرایط تغییر نکرده است.

/108

 

 

 

امتیاز به خبر :