• پنجشنبه 15 خرداد 1399
  • 06:06

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان؛

جشنواره عکس یادگار در مازندران برگزار می‌شود

 جشنواره عکس یادگار در مازندران برگزار می‌شود
مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران اظهار داشت:جشنواره عکس یادگار از بناهای تاریخی و فرهنگی مازندران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی مازندران دلاور بزرگ نیا  صبح امروز در نخستین جلسه با اعضای یگان حفاظت این اداره کل افزود: این جشنواره  کمک می کند نا از آخربن وضعیت تصویری آثار تاریخی استان مطلع شویم و این عکس ها را هم برای مدیران ارشد استان به نمایش بگذاریم.

وی از نمایش شهر به شهر این عکس ها برای اطلاع مردم خبر داد و گفت: این آثار بهترین یادگارهای بر جای مانده از گذشته است که حفظ و نگهداری آن وظیفه تک تک ما است.

وی به کافی نبودن اعتبارات این سازمان برای تعیین حریم،ثبت و مرمت و احیای آثار تاریخی استان اشاره کرد و گفت:هر چقدر هم تلاش کنیم آثار تاریخی در حال تخریب است یک بخش آن به اقلیم مازندران برمی گردد اعتبارات مرمتی هم جوابگوی حفظ و حراست این آثار نیست.

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران تصریح کرد: اعتبارات سازمان تنها جوابگوی مرمت 10 اثر در طول سال است.آن هم وقتی که 100 درصد اعتبارات تخصیص یابد حال اگر این عدد را به 632 اثر ثبت شده موجود تقسیم کنیم سالیان طولانی باید منتظر مرمت این آثار باشیم.

وی یادآور شد:این آمادگی را داریم تا پس از شناسایی و ثبت این آثار تاریخی را به  شهرداری و بخش خصوصی واگذار کند تا با هزینه خود و نظارت  این اداره کل، بنا مرمت و احیا شود و دوباره به مناسبات اجتماعی برگردد.

وی به کمبود امکانات و تجهیزات لازم یگان حفاظت میراث این اداره کل اشاره کرد و افزود:علیرغم همه این کمبودها بازهم نسبت به 8 سال پیش که یگان حفاظت به عنوان متولی وجود خارجی نداشت  قدمی جلوتر هستیم باید تلاش کنیم مکانیسمی که در گذشته بدون وجود این متولی برای حفاظت از آثار به کار می رفت را بازیابی و به یگان حفاظت اضافه کنیم.

بزرگ نیا تصریح کرد:بدون شک انتظارات باید به اندازه امکانات باشد اما باید امکانات موجود به نحوی ساماندهی شود تا بتوان بهترین بهره را  از آن برد.

فرمانده یگان حفاظت ادلره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت:شکل گیری یگان حفاظت در سال 84 تدبیر خوبی بود اما علیرغم پیگیری های مکرر در اجرا با مشکل مواجه شد.

سرهنگ نعمت قاسمی گفت: قرار بود یگان حفاظت به عنوان ضابط قضایی و نظامی خدمت نماید اما  تنها بخش از نیروهای انسانی در یگان حفاشت و آن هم در یک دوره کوتاه آموزش دید و این تجربه دیگر تکرار نشد.

وی افزود:علیرغم محدودیت های موجود در طی این سالها 304 باند حفاران غیر مجاز و یک هزار و 625 نفر دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی گفت:کشف 143 فازیاب،31 هزار و 950 سکه تاریخی( اصلی و بدل)و بالغ بر 6 هزار شی ء تاریخی( اصلی و بدلی) گوشه ای از عملکرد خوب یگان حفاظت میراث مازندران است.

وی گفت:آثار تاریخی مازندران بسیار متنوع و پراکنده است و برای سرکشی به موقع آثار داشتن امکانات اولیه چون وسیله حمل و نقل لازم و ضروری است.

امتیاز به خبر :