• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 03:51

676 اثر تاریخی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شده است

676 اثر تاریخی کهگیلویه و بویراحمد ثبت ملی شده است
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از 676 اثر تاریخی این استان تا کنون ثبت ملی شده است.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد محمود باقری افزود: از این تعداد 46 اثر معنوی، دو اثر طبیعی و مابقی آثار تاریخی بوده است.


وی بیان کرد: ثبت آثار در فهرست آثار ملی کشور نه تنها زمینه لازم جهت حمایت قانونی از آثار در محاکم قانونی و مقامات قضایی ذیربط فراهم می آید بلکه امکان جذب اعتبارات لازم برای انجام عملیات مطالعاتی، مرمتی و حفظ و نگهداری فراهم شوذ.


باقری اظهار کرد: بیشترین آثار تاریخی ثبت شده کهگیلویه و بویراحمد در شهرستان های کهگیلویه و گچساران قرار دارد.

وی عنوان کرد: با رایزنی های انجام شده پنج محوطه تاریخی درکهگیلویه و بویراحمد، از جمله قلعه دژ مهتابی در شهرستان کهگیلویه ، سرای میرزا در روستای سادات امامزاده علی(ع) و سه محوطه تاریخی شناسایی شده در سال های اخیر در فهرست آثار ملی به ثبت خواهند رسید.

این مسوول فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: هفت اثر تاریخی در دو شهرستان کهگیلویه و گچساران که قبلاً در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیدند از سوی مشاورین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در حال تعیین حریم است.

وی اظهارکرد: پرونده اثر قلعه تاریخی ضرغام آباد و پل تاریخی قلعه دختر در شهرستان کهگیلویه و گنبد باباکلام و گنبد قبرستان در شهرستان گچساران برای رسیدگی به شورای تامین کشور ارسال شده است.

امتیاز به خبر :