• جمعه 16 خرداد 1399
  • 06:29

نشاط سفرهاي نوروزي براي نزديک شدن به قله کمال انساني است

  • 31 فروردین 1391
  • 14:50
  • گردشگری
  • 0 دیدگاه
  • 537 بازدید
  • Article Rating
نشاط سفرهاي نوروزي براي نزديک شدن به قله کمال انساني است
به گزارش ميراث آريا(chtn)، به نقل از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري؛ دکتر «محمود احمدي‌نژاد» صبح امروز (پنج‌شنبه 31 فروردين) در آيين تجليل از خادمين ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي با اشاره به خدمات فراوان همه دست‌اندرکاران اين ستاد، گزارش عملکرد ستاد سفرهاي نوروزي را بسيار افتخارآميز و اميدوارکننده دانست و گفت: صميمانه و به نمايندگي از ملت عزيز ايران از خادمين مردم که با اقدامات خود لذت حقيقت نوروز را به کام همه مردم نشاندند، تشکر مي‌کنم.

رئيس‌جمهور با بيان اهميت نوروز و سفر در نوروز، آفرينش همه موجودات را در جهت تعالي و کمال انسان دانست و گفت: نگاه ما ايراني‌ها که نگاهي توحيدي و ديني است و با ساير نگاه‌هاي مادي تفاوت‌هاي بسياري دارد، زيرا آنها براي تمايلات انسان اصالت قائلند و ما براي حقيقت انسان.

دکتر احمدي‌نژاد با اشاره به اينکه اکثر سنت‌ها، آداب و رسوم و جنبش‌هاي اصيل ايراني که در طول تاريخ در ايران شکل گرفته بر محور هنر و فرهنگ اين سرزمين و به عبارت ديگر حول حقيقت انسان و کمال انساني است، گفت: زيبايي‌گرايي و ميل به زيبايي در هنر و صنايع دستي ايران جلوه‌اي از حقيقت انساني است و حقيقت انسان، حقيقتي زيباجو و کمال‌طلب است که در انديشه، فرهنگ و هنر اين مرز و بوم به منصه ظهور رسيده است.

دکتر احمدي‌نژاد با اشاره به تفاوت‌هاي انسان‌ها در شکل، زبان و رفتار، گفت: حقيقت انسان که فصل مشترک همه انسان‌هاي تاريخ و جغرافيا است، حقيقتي فراتر از رنگ، نژاد و قبيله است و در واقع اين موضوعات، غبارها و حجاب‌هاي حقيقت انساني هستند که گاهي انسان‌ها را از هم جدا مي‌کنند و بايد اين حجاب‌ها در انديشه‌مان کنار بزنيم تا آن حقيقت آسماني که جلوه خدا و فطرت الهي است مشخص و هويدا گردد.

رئيس‌جمهور در ادامه فطرت الهي را موحد، عدالت‌طلب، عاشق، آزادي‌خواه، عزت‌جو و زيبايي‌طلب دانست و با تأکيد بر اينکه فصل مشترک انسان‌ها نيز حقيقتي با اين ويژگي‌هاست، گفت: زيباترين آثار ارتباطي انسان‌ها در سايه توجه به اين ويژگي‌ها پديد آمده است وگرنه بشريت بدون در نظر گرفتن اين زيبايي‌ها يک روز خوش هم به خود نمي‌ديد.

دکتر احمدي‌نژاد با بيان اينکه دعوت نوروز براي بازگشت به حقيقت انسان‌ها و نزديک کردن آنها به هم است، تصريح کرد: پيام روشن نوروز به انسانها دور کردن اين حجاب‌ها و برداشتن غل و زنجيرهايي است که حقيقت انسان را در بر گرفته است و بايد بدانيم از طريق دستور به مهرباني، دوست‌داشتن، خدمت به ديگران و احترام به آنان اين حجاب‌ها برداشته مي‌شود.

رئيس‌جمهور با تاکيد بر اينکه شادي و نشاط در نوروز امري تزريقي و القائي نيست، گفت: حتي قرن‌ها پيش در يک روستاي دورافتاده نيز همه در نوروز شاد بودند در نتيجه اين نوروز شادي مادي نيست بلکه جشن بازگشت به حقيقت انساني است.

دکتر احمدي‌نژاد جشن نوروز را جشن يافتن حقيقت انسان و انسان کامل يعني امام عصر(عج) عنوان کرد و گفت: فطرت انسان همواره به دنبال انسان کامل بوده است که در نوروز عطر انسان کامل به مشام مي‌رسد، به همين دليل همه از آن شادند.

رئيس‌جمهور نوروز را بشارتي براي نزديکي انسان به قله کمال عنوان کرد و گفت: بدن در طول سال‌ها خسته و فرسوده مي‌شود ولي روح او در نوروز شاد مي‌شود چرا که به قله کمال انساني نزديک شده است.

دکتر احمدي‌نژاد در ادامه، سفر را يک حرکت انساني براي در هم شکستن حجاب‌هايي که بين انسان‌ها فاصله انداخته است، دانست و گفت: انسان‌ها زماني به نقطه اعتدال مي‌رسند که در مسير کمال قرار گرفته باشند و حقيقت انساني آنها با هم ارتباط برقرار کنند چرا که اين امر از طريق سفر محقق مي‌شود.

دکتر احمدي‌نژاد با اشاره به 130 ميليون سفر در نوروز امسال گفت: تشکيل ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي به ابتکار مهندس مشايي موجب رشد چشمگير سفر در کشور، افزايش اميد در جامعه شده است. البته يک نقطه تلخ هم در اين سفرها وجود دارد که آن هم تصادفات آن است و اميدواريم با همت مردم و مسوولان تا يک گام ديگر آمار آن به صفر نزديک شود.

رئيس‌جمهور تلاش‌هاي همه افراد خدمتگزار در نوروز را بسيار بزرگ و الهي عنوان کرد و گفت: اينکه چند صد هزار نفر به عشق خدمت به ديگران نوروز را مي‌گذرانند، زيباترين لحظات نوروز است که خادمين نوروزي چشيده‌اند.

دکتر احمدي‌نژاد اين تفکر که تعطيلات نوروز و افزايش سفر باعث ضرر به کشور مي‌شود را پسمانده انديشه سرمايه‌داري خواند و گفت:‌ توليد، کار و کارگر همگي بايد در خدمت انسان و انسانيت باشد، بنابراين نوروز و سفرهاي نوروزي جزئي از کار است تا انسان به کمال برسد و انسان‌هاي کمال يافته پشتوانه عزت و فرهنگ و استقلال کشور هستند.

دکتر احمدي‌نژاد با بيان اينکه ملت ايران بهترين ملت عالم است و هوشمندانه‌ترين تصميمات تاريخي را گرفته‌اند، تأکيد کرد: دنيا به ايران افتخار مي‌کند و ما بايد بدانيم وقتي از ترويج نوروز در سطح جهاني صحبت مي‌شود ترويج يک موضوع طاغوتي نيست، بلکه طاغوت‌ها آن را ضايع کردند و حقيقت نوروز رسيدن به ويژگي‌هاي انسان کامل است.

رئيس‌جمهور خطاب به همه خدمتگزاران ستاد تسهيلات سفرهاي نوروزي در سراسر کشور گفت: اين وظيفه را يک کار تکليفي و فيزيکي ندانيم بلکه کار شما آينده ايران را مي‌سازد و موجب تعالي انسان و حاکميت انسان کامل در آينده خواهد شد.
/104
امتیاز به خبر :