• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 09:08

ضرورت توجه ویژه ی شورا و شهرداری رشت و مدیران میراث فرهنگی به بناهای تاریخی گیلان

ضرورت توجه ویژه ی شورا و شهرداری رشت و مدیران میراث فرهنگی به بناهای تاریخی گیلان
رئیس مجمع شوراهای اسلامی کلانشهرهای کشور گفت: خانه مشروطیت در محل فعلی شورای اسلامی شهر رشت یا ساختمان کلاه فرنگی راه‌اندازی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان ،احمد مسجدجامعی در نشست پایانی اجلاس روسای شوراهای اسلامی مراکز استانها در رشت برگزار شد، اظهار کرد: در این سفر با نمایندگان محترم مجلس و مسوولان استان دیدار و گفت وگو کردیم و قرار بر این شد پس از انتقال سیستم اداری شهرداری رشت به محل جدید ساختمان ارزشمند و قدیمی کنونی که از آثار ماندگار تاریخی شهر رشت است به موزه بلدیه تبدیل شود.
وی افزود: از مسئولان خواستیم که این سرمایه اجتماعی, فرهنگی و تاریخی که عمری به درازای عمر بلدیه در کشور دارد به موزه تبدیل شود و با اشاره به وجود پیاده راه علم الهدی که جای تقدیر از این حرکت فرهنگی دارد چه خوب است که مجموعه‌های هتل ایران, اداره پست, ساختمان شهرداری و پیاده راه با ساماندهی و برنامه ریزی مجموعه ی فرهنگی غنی را ایجاد کند.
رئیس شورای شهر تهران به بازدید از خانه آوانسیان که از خانه های قدیمی شهر رشت است اشاره کرد و گفت: این خانه و ترکیب معماری آن که به سبک روسی است باید اعتباری مشخص برای آن در نظر گرفته شود تا تبدیل به خانه فرهنگی شود و این هم به عنوان رهآورد سفر و برگزاری همایش باشد.
مسجد جامعی بر ایجاد خانه مشروطه در رشت تاکید کرد و گفت: یکی از خانه‌های قدیمی این شهر می‌تواند به این مهم اختصاص یابد مثلاً خانه حاج میرزا خلیل رفیع این استعداد و توانایی را دارد.
وی خاطر نشان کرد: اگر برای عمارت قدیمی کلاه فرنگی کاربری مشخص و قابل قبول تعریف نشود به مرور در معرض تخریب قرار می گیرد بنابر این پیشنهاد می کنم این ساختمان با ارزش هم می تواند به عنوان یکی از خانه های تاریخی رشت به عنوان خانه مشروطیت مورد استفاده قرار گیرد.
رئیس شورای شهر تهران با تجلیل از اقدامات صورت گرفته در احداث موزه میراث روستایی ، به دست اندرکاران اداره کل میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان پیشنهاد داد که بازارچه بزرگ صنایع دستی منطقه ای را در این مکان ایجاد کنند تا ضمن گرایش و جذب گردشگران صنایع دستی این سامان را به مردم بیشتر بشناساند.
مسجدجامعی تاکید کرد: حتی این بازارچه قابلیت عرضه و ارائه ی صنایع دستی کشورهای همجوار را نیز دارد.
وی بنای قدیمی مسجد و مدرسه ی مستوفی به عنوان یکی دیگر از بناهای ارزشمند شهر رشت اشاره کرد و گفت: این بناهای تاریخی نیازمند توجه ویژه ی شورا و شهرداری و مدیران میراث فرهنگی است.
امتیاز به خبر :