• پنجشنبه 15 خرداد 1399
  • 15:21

تشخیص نفایس ملی، آئین نامه ­ای با اجماع صاحبنظران دارد

 مدیرعامل و رییس هیأت مدیره صندوق احیاء در خصوص نحوه تشخیص نفایس ملی گفت: از سال 1386 که با ایجاد صندوق احیاء موضوع واگذاری بناها و اماکن تاریخی در دستور کار این مؤسسه قرار گرفت، نگرانی جمعی از صاحبنظران حوزه میراث فرهنگی که در گود و میدان این موضوع حضور داشته باعث شد هیئت راهبری متشکل از 17 نفر از اهالی میراث فرهنگی از جمله مرحوم یونس صمدی، استاد کلانتری، استاد توحیدی، دکتر طالبیان، مهندس تقی زاده، استاد میرشکرایی و ... گردهم جمع آیند و دو پروژه با اهمیت با عنوان "آئین نامه و دستورالعمل ثبت میراث فرهنگی و طبیعی" و "آئین نامه نحوه تشخیص نفایس ملی" را تدوین و به اجماع تأیید کنند.

احسان ایروانی افزود: این آئین نامه که با شاکله، بررسی قوانین فرادست و مسئله مالکیت اماکن تاریخی، مفهوم نفایس ملی در قانون اساسی، بررسی تطبیقی قوانین، با پیشنهاداتی در خصوص نحوه این تشخیص (مستند به ماده 88 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت) تهیه و تدوین شد، شاخص­های این تشخیص را به دقت و با تعاریف بین المللی بومی سازی شده استخراج و ارائه کرده است.

وی افزود: با توجه به اینکه قانون، تشخیص نفایس ملی را به عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذاشته است و عرف بر این بوده که ریاست سازمان وظیفه بررسی و ارزیابی کارشناسی در این رابطه را به معاون میراث فرهنگی تفویض می کرده است، هیئت راهبردی، پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای این مهم ارائه و همچنین سازوکار تشکیل کارگروهی در قالب تعیین نحوه مدیریت و بهره ­برداری از بناهای تاریخی ارائه کردند تا آنجا که فرم­ها و چک لیست این موضوع نیز خلق شد.

ایروانی بااشاره به این پروژه که به مدیریت خود در سال 1387و 1388 به سرانجام رسیده افزود: این آئین نامه هم اکنون به عنوان یکی از پروژه­های فنی و پژوهشی صندوق احیاء در سایت اینترنتی صندوق احیاء موجود و قابل مشاهده است.

 وی گفت: این که این آئین نامه طی سال­های اخیر مورد بهره ­برداری سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت یا خیر و چرا مناسبات و روند تصویب قانونی خود را طی نکرده تصمیمی است که بایستی سازمان اتخاذ کند. اماآنچه مسلم است صندوق احیاء، خود وظیفه قانونی این تشخیص و غربال کردن اماکن تاریخی را نداشته و نخواهد داشت و در قالب استعلام برابر با مفاد قانونی مرتبط مورد اقدام قرار می دهد.

امتیاز به خبر :