• یکشنبه 15 تیر 1399
  • 20:03

جشنواره "شیرینی افطار" در شبهای رمضان بوشهری ها

جشنواره "شیرینی افطار" در شبهای رمضان بوشهری ها

جشنواره ای با عنوان " شیرینی افطار" با همکاری انجمن خیریه "سرو" وسازمان مردم نهاد "گهواره تمدن آفتاب" با هدف معرفی انواع شیرینی ها و غذاهای شیرینی که در ایام رمضان استفاده می شود در عمارت کازرونی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی وگردشگری بوشهراین جشنواره به منظور معرفی  بخشی از فرهنگ مردم بوشهر در ماه مبارک رمضان در قالب معرفی انواع غذاها و شیرینی های محلی که در ایام ماه رمضان در این استان استفاده می شود و با رویکردحمایت و همکاری  سازمان های خیریه وانجمن های مردم نهاد برگزار شد.

محمد ابراهیم فروزانی ،مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری بوشهردر حاشیه این جشنواره گفت: در شهر و استان بوشهر در این ماه مراسم و آیین های خاصی انجام می شود که از مهم ترین آنها" دم دم سحری" ،"گره گشوی"،"آبی بنوش " و پختن انواع نذری ها است که علاوه بر اعتقادات مذهبی مردم ، بخشی از آن نیز به ایجاد همدلی مردم در این ماه  مربوط است.

وی اضافه کرد: با این رویکرد و اهمیت انجمن های مردم نهاد برای این اداره کل تصمیم بر آن شد که با همکاری سازمان های مردم نهاد فعال برخی از این آیین ها معرفی شود و شبی از این شب های گرانقدر مردم بوشهر دور هم در بافت تاریخی – فرهنگی بوشهر گرد هم جمع شوند.

وی برگزاری مراسم جشنواره "شیرینی افطار" به عنوان یک رویکرد معرفی  بخشی از فرهنگ مردم در قالب پخت شیرینی جات و غذاهای شیرینی که در افطار یک بوشهری مصرف می شودعنوان کرد و گفت :که سازمان های مردم نهادی چون انجمن "سرو" و انجمن "گهواره تمدن آفتاب " در انجام این جشنواره نقش اصلی را داشتند .

فروزانی همچنین به انجام مراسم مهم دیگری  که دراین ماه از جانب این اداره کل  برگزار شد اشاره کرد .

قرائت و تفسیر قر آن مجید در طول این ماه  و برگزاری نماز جماعت در مسجد کوفه  و همچنین خواندن زیارت عاشورا از جانب کارکنان اداره  کل وعلاوه بر آن اجرای آیین "دم دم سحری "و "گره گشوی" در بافت از جمله مراسمی بود که  مدیر کل میراث فرهنگی استان به آنها اشاره کرد و گفت :سازمان های مردم نهاد این اداره کل نهایت همکاری را در جهت معرفی این استان  و قابلیت های فرهنگی و مذهبی آن را دارند.

گفتنی است که در این جشنواره انواع حلواهای بوشهری از جمله "انگشت پیچ " ،"آردی"  ، خرمایی" و" حلوا زرد "، فرنی ، رنگینک ، مسقطی ، زولبیا ، حلیم ، بامیه ، لگرما ،شله زرد ،کماچ ، و انواع نان های گرده و نان خرمایی ، و شیرینی هایی که با خرما تهیه می شود در کنار غذاهای محلی سرو و معرفی شد.

امتیاز به خبر :