• پنجشنبه 19 تیر 1399
  • 22:21

پاکسازی و پوشش موقت بنا انجام شد؛

بررسی علت آتش‌سوزی خانه تاریخی سرهنگ عضدی

بررسی علت آتش‌سوزی خانه تاریخی سرهنگ عضدی
خانه تاریخی سرهنگ عضدی واقع در شهرستان سیاهکل عصر روز یکشنبه مورخ 19/5/1393 طعمه حریق شد.

به گزارش میراث آریا(chtn) به نقل از شاهدان عینی و مسئول نمایندگی میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری شهرستان سیاهکل ، این آتش سوزی در ساعت 19 روز گذشته آغاز شد و تا ساعاتی از شب هم ادامه داشت.

معاون میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری این اداره کل گفت: مسئولین این اداره کل ،به محض اطلاع از وقوع حادثه در محل حاضر شدند و به همراه نیروهای آتشنشانی منطقه و سایر دستگاههای اجرایی شهرستان اقدام به مهار و کنترل آتش کردند.

وی افزود: متاسفانه در این آتش سوزی کل تمام چوبی سربندی سقف ،پوشش سفالی ، قسمتهایی از سازه ی چوبی کف طبقات و نیز تزیینات بنا از بین رفت.

اخوان با تاکید بر اینکه اقدامات اولیه به منظور پاکسازی و ایجاد پوشش موقت و نیز برآورد میزان آسیب و مرمت بنا در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است خاطر نشان کرد: در اسرع وقت کلیه ی قسمتهای بنا مرمت خواهد شد و در صورتی که قسمت کوچکی هم از این عمارت باقی مانده باشد، مجددا مرمت ،احیا و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و از جایگاه فرهنگی آن به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد.

در پایان اخوان افزود: علت آتش سوزی این بنای تاریخی از سوی مراجع ذیربط در دست بررسی است که به محض روشن شدن موضوع مراتب اعلام خواهد شد.

این بنا با قدمت قاجاری به شماره ی ثبت 15223 مورخ 24/12/1384 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سنوات گذشته پوشش سربندی و قسمتهایی از تزیینات آن مرمت شده بود.


امتیاز به خبر :