• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 02:58

اجازه تخریب حتی یک خشت از میراث فرهنگی گیلان را نمی‌دهیم

اجازه تخریب حتی یک خشت از میراث فرهنگی گیلان را نمی‌دهیم
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تاکید کرد: اجازه نخواهیم داد حتی یک خشت از میراث فرهنگی استان به بهانه های واهی تخریب شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان، رضا علیزاده در جریان بازدید از خانه تاریخی عضدی در سیاهکل به همراه فرماندار این شهرستان و معاون میراث فرهنگی این اداره کل، گفت: میراث فرهنگی هویت، پیشینه و نمادی از فرهنگ سرزمین است و متعلق به همه افراد جامعه می باشد.


وی اظهار کرد: خانه تاریخی سرهنگ عضدی واقع در شهرستان سیاهکل عصر روز یکشنبه گذشته طعمه حریق شد اما هم اینک هزینه مرمت و بازسازی این اثر فرهنگی تامین اعتبار شد.

مسوولان این اداره کل به محض اطلاع از وقوع حادثه در محل حاضر شدند و به همراه نیروهای آتشنشانی منطقه و سایر دستگاه های اجرایی شهرستان اقدام به مهار و کنترل آتش کردند.


علیزاده بیان کرد: متاسفانه در این آتش سوزی کل سازه چوبی سربندی سقف، پوشش سفالی ، قسمت هایی از سازه چوبی کف طبقات و نیز تزیینات بنا از بین رفت.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات اولیه به منظور پاکسازی و ایجاد پوشش موقت و نیز برآورد میزان آسیب و مرمت بنا در دستور کار این اداره کل قرار گرفته، خاطرنشان کرد: در اسرع وقت تمامی قسمت های بنا مرمت خواهد شد و در صورتی که قسمت کوچکی هم از این عمارت باقی مانده باشد، مجددا مرمت ، احیا و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت و از جایگاه فرهنگی آن به هیچ عنوان کاسته نخواهد شد.

علیزاده افزود: علت آتش سوزی این بنای تاریخی از سوی مراجع ذیربط در دست بررسی است و به محض روشن شدن موضوع، مراتب اعلام خواهد شد.
علیزاده مرمت آثار و بناهای تاریخی را جزو اولویت‌های میراث فرهنگی دانست و تصریح کرد: تلاش سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بر این است که با تمام محدودیت‌های اعتباری بناهای تاریخی شاخص را مرمت و احیا کند.
بنای عضدی با قدمت قاجاری به شماره ثبت 15223 مورخ بیست و چهارم اسفندماه سال 1384 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و در سنوات گذشته پوشش سربندی و قسمت هایی از تزیینات آن مرمت شده بود.

امتیاز به خبر :