• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 13:26

واگذاری سواحل به بخش های غیرگردشگری ضربه به اقتصاد کشور است

واگذاری سواحل به بخش های غیرگردشگری ضربه به اقتصاد کشور است
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفت: واگذاری زمین های ساحلی به بخش های غیرکاربری گردشگری ضربه ای جبران ناپذیر به اقتصاد کشور است.

به گزارش روابط عمومی این اداره کل، حمیدرضا آذرپور در جلسه کمیته راهبردی گردشگری دریایی غرب گیلان در هتل اسپیناس شهرستان آستارا با بیان اینکه استان گیلان دارای 288 کیلومتر نوار ساحلی است، افزود: با تلاش و مشارکت مسوولان قصد داریم ظرفیت های گردشگری سواحل استان را به گردشگران داخلی و خارجی معرفی کنیم.

وی با اشاره به اینکه سواحل در بحث گردشگری نقش مهمی را ایفا می کنند ، اضافه کرد: طی سال های اخیر شاهد حضور گردشگران بی شماری از مناطق مختلف کشور به استان گیلان هستیم.

وی بهره مندی از ظرفیت سواحل را لازم برشمرد و اظهار کرد: در کمیته راهبردی گردشگری دریایی قوانین مورد نظر مبنی بر برخورد با متخلفان ساخت و سازهای غیرقانونی تبیین شد.

وی از فرمانداران ، بخشداران و روسای ادارات منابع طبیعی و محیط زیست خواست تا با وحدت رویه اهداف مورد نظر در کمیته را پیگیری و اجرایی کنند.

وی تعریف مناطق گردشگری دریایی را در استان گیلان در قالب سه منطقه عنوان کرد و گفت: شهرستان های آستارا ، تالش و رضوانشهر در منطقه یک ، رشت ، انزلی ، لاهیجان و آستانه اشرفیه در منطقه دو و رودسر ، لنگرود و نیز شهر چابکسر در منطقه سه تقسیم بندی شده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان در ادامه بیان کرد: طرح های سالمسازی دریا در شهرستان های ساحلی استان گیلان نسبت به سال های گذشته توسعه یافته و این نشانگر فراهم بودن ظرفیت گردشگری در این مناطق است.

آذرپور همچنین بیشترین استقبال مسافرین را از شهرستان های دارای ابنیه و اماکن تاریخی ، سواحل و مناطق گردشگری عنوان کرد و افزود: در ایام تعطیلات عید فطر بیش از پنج میلیون نفر مسافر وارد استان گیلان شد که از این تعداد بیش از دو و نیم میلیون نفر با احتساب اقامت نفرشب در این استان سرسبز ماندگار شدند.

وی توسعه موقعیت های گردشگری را در سواحل برابر با ماندگاری بیش از پیش مسافران ذکر کرد و افزود: در ایام تعطیلات عید فطر میزان ماندگاری مسافران به صورت میانگین 600 هزار نفر در روز بود.

وی اضافه کرد: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل 63/15 رشد داشته است.

آذرپور در ادامه توسعه ورزش های ساحلی نظیر اسکی روی آب ، جت اسکی ، هندبال و والیبال ساحلی را باعث ایجاد جذابیت در بحث گردشگری ذکر کرد و ادامه داد: در تلاش هستیم در شهرستان های ساحلی و بندری استان علاوه بر این ورزش ها ، اتوبوس های دریایی را نیز راه اندازی بکنیم. 


امتیاز به خبر :