• جمعه 13 تیر 1399
  • 17:32

لباف خانيكي در مراسم تجليل از خبرنگاران:

اصحاب رسانه وكيل مدافع ميراث فرهنگي هستند

 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با اشاره به اهميت و نقش رسانه ها و تاثير گذاري فعاليت خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: اصحاب رسانه بازوي توانمند وياري كننده ميراث فرهنگي و درحقيقت وكيل اين سازمان هستند.

به گزارش روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي، رجبعلي لباف خانيكي با بيان اين مطلب در مراسم بزرگداشت رو زخبرنگار كه با حضور اصحاب رسانه، تعداي از مديران استان و جمعي از مسئولان اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي برگزار شد افزود: اين رسانه ها هستند كه در بسياري از مواقع به عنوان وكيل مدافع سازمان ميراث فرهنگي به موضوعات مهم و متربط با ميراث كهن كشور مان ورود پيدا كرده و اين سازمان را ياري مي كنند.

وي در عين حال با بیان اینکه میراث فرهنگی یک نهاد مظلوم است، اظهار داشت: با وجود اینکه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تمامی شئون و زندگی مردم در ارتباط است اما از سوی دیگر نیز ناشناخته است و به گونه‌ای که شایسته است، معرفی نشده است.

وی تصریح کرد: این نهاد مقوله مستقلی است که فقط با مردم سر و کار دارد و دلیل این امر را نیز می‌توان از طریق شاهکار آثار هنری هنرمندان بر کاخ گلستان، نیاوران، سعدآباد، آرامگاه فردوسی و ... مشاهد کرد و همگان در حس ناخودآگاه از تمام هنرمندان تقدیر می‌کنند.

وی ادامه داد: هنرمند در درجه نخست یک خاستگاه فرهنگی دارد و اگر به وسیله دستگاه به کار گرفته شود در همان دستگاه نیز این هنر را تجلی می‌دهد.

 لباف اظهار داشت: در میراث فرهنگی نیز تمام هم و غم شناخت، معرفی و حفاظت آثار و نشانه‌هایی از سرزمین کهن ایران و هنرمندانی است که در این سرزمین کهن زاده شده‌اند و باید قدردان آنان بود.

وی اظهار داشت: ما هر اثر فرهنگی را به منزله یک شی نمی‌بینیم بلکه این اثر هنری به منزله کتيبه، خطابه و بسته فرهنگی است، چراکه آثار فرهنگی منقول و غیرمنقول تنها یک هیئت نیست بلکه مجموعه‌ای از تجلی‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، مذهبی و علمی است و به همین دلیل، مقوله میراث فرهنگی، مقوله بسیار مهمی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تأکید کرد: صنایع دستی در حال حاضر تجلی فرهنگ ملت را مستندسازی می‌کند و به اطلاع همگان می‌رساند.

لباف با بیان اینکه گردشگری نیز ارزش‌های فرهنگی یک ملت را به دنیا معرفی می‌کند، گفت: مهم‌ترین و بهترین افرادی که می‌توانند ایده‌های ما را به عینیت و حقیقت برسانند رسانه‌های گروهی و خبرنگاران هستند به این دلیل که اگر ما از یک بسته فرهنگی کاوش و گزارش تهیه کنیم و به داده‌های علمی برسیم، این امر تأثیر بسزایی در ارتقای فرهنگ کشور دارد و در این راستا فقط خبرنگار است که پیام‌‌رسان ما به ملت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: در حال حاضر میراث فرهنگی از سوی قاچاقچیان در حال تهاجم است و عده‌ای به دنبال غارت آثار فرهنگی ما هستند و قاعدتاً افرادی که می‌توانند از فرهنگ جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند، خبرنگاران هستند.

امتیاز به خبر :