• یکشنبه 15 تیر 1399
  • 21:28

نخستین جلسه کمیته طبیعت گردی در اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی

نخستین جلسه کمیته طبیعت گردی در اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی

اولین جلسه کمیته طبیعت گردی (اکوتوریسم) استان خراسان جنوبی با حضور جمعی از مدیران کل، مسئولین دستگاه‌های اجرایی، دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی و فعالین بخش گردشگری در محل اداره کل میراث فرهنگی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان، رمضانی ضمن بیان این که کویر گردی یکی از استعدادها استان است و طبیعت کویر استان در سالهای اخیر با تلاش مسئولین استانی به عنوان مقصد گردشگری و یکی از جاذبه های استان شناخته می شود، افزود: علاوه بر کویر استان که به لحاظ طبیعی جاذبه گردشگری می باشد، زیستگاههای سطح استان نیز بعضاً در سطح ملی و جهانی شهره و شناخته شده است که بسیاری از توریست ها فقط برای عکاسی و دیدن گونه های جانوران عازم این زیستگاه ها می شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار داشت: در کنار کویر جاذبه های فرهنگی و تاریخی فراوانی از جمله کاروانسراها وجود دارد که در طول تاریخ پناهگاه و محل امنی برای کاروانیان بوده است و این ها مواهب الهی است که بستری مناسب برای توسعه استان فراهم آورده است.

وی ادامه داد: متاسفانه شرایط استان با آنچه باید باشد خیلی متفاوت است و اگر اقدام مناسبی در این زمینه صورت نگیرد استانهای همجوار ما مانند اصفهان و کرمان از این موقعیت استفاده می کنند.

رمضانی تاکید کرد: با توجه به مشکل کم آبی استان، صنعت گردشگری با هزینه کم می تواند مشکلات اقتصادی مردم را حل کند.

وی از اینکه استان خراسان جنوبی تاکنون در هیچ نمایشگاه جهانی شرکت نکرده اظهار تاسف کرد و گفت: در هیچ سایت جهانی گردشگری اسمی از استان ما وجود ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: در حالی که 70 درصد جاذبه های تاریخی استان موقوفه و یا در اختیار دستگاه های دولتی و مردم است چگونه می توان در زمینه گردشگری حرفی برای گفتن داشت.

رمضانی تاکید کرد: استان خراسان جنوبی از شهرهای مانند نایین و ... چیزی کم ندارد و معرفی استان فقط با همدلی و همکاری دستگاه های اجرایی و بکار گیری توانمندیهای تمامی دستگاههای استان امکان پذیر است.

در ادامه معاون گردشگری و سرمایه گذاری میراث فرهنگی به ارائه وضعیت اکوتوریسم استان پرداخت و هدف این جلسه را شناسایی و تعریف مسیرهای گردشگری برای دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی دانست و گفت: این مهم باید هر چه سریعتر با همکاری محیط ریست و منابع طبیعی استان فراهم شود.

مرتضی عربی؛ ضمن بیان این که، گسترش روز افزون گردشگری طبیعی باعث توجه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از طبیعت بکر و چهار فصل ایران شده است افزود: وجود پتانسیل های بالقوه طبیعی استان از قبیل کویر سه قلعه و .... گردشگری را بعنوان شاخص مزیت دار استان معرفی می کند.

در ادامه اعضای جلسه به بیان دیدگاههای خود پرداختند.

دبیر انجمن حامیان کویر ایران ضمن بیان این که، کویر استان یک کویر چهار فصل است خواستار بازنگری در قوانین کمیته طبیعت گردی و کویرنوردی شد.

اجرای تورهای گردشگری فقط توسط دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی، آموزش محیط بانان و روستاییان، حمایت از دفاتر برگزار کننده تورها، ایجاد زیر ساختهای گردشگری و ایجاد کمپ های بیابان گردی از دیگر خواسته های سید احمد رونقی بود.

وی اجرای همایش تور اپراتورها را که توسط اداره کل میراث فرهنگی صورت گرفته بود را یکی از نقاط قوت در معرفی جاذبه های کویر استان دانست و گفت: اجرای موارد مشابه با آسیب شناسی همایش قبلی می تواند گامی موثر در معرفی جاذبه های گردشگری استان در سطح ملی و بین المللی باشد.

امتیاز به خبر :