• ﺳﻪشنبه 17 تیر 1399
  • 04:30

نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی لرستان و اصحاب رسانه برگزار شد

نشست خبری مدیر کل میراث فرهنگی لرستان و اصحاب رسانه برگزار شد

مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: در لرستان حدود ۷۶۰۰ اثر تاریخی دارد که در نظر داریم برای نمایش این آثار یک موزه را دایر کنیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان عبدالرضا مهاجری نژاد در نشست خبری با اصحاب رسانه استان، اظهار کرد: میراث فرهنگی یک بحث بسیار فراگیر در حوزه های مختلف است.

 وی افزود:  باید یک چارچوب کلی و اساسی در بحث میراث فرهنگی و گردشگری در استان به وجود بیاید.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان تصریح کرد: متأسفانه در 8 سال گذشته خسارات زیادی به ساختار مرمتی بناهای تاریخی لرستان وارد شده است.

 وی بیان کرد: در مورد قلعه فلک الافلاک اتفاق فاحشی رخ نداده است و طرح های ما فقط بر اساس نظر مشاور بوده است.

 مهاجری نژاد خاطر نشان کرد: کارهای حفاظتی و مرمتی همیشه در چارچوب کارهای گروهی است، بنابراین باید در اجرای کارهای مرمتی نظارت کامل را داشته باشیم.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان عنوان کرد: تعداد ناظر برای جلوگیری از اتمام منفذهای خطا به 3 نفر افزایش یافته است.

 وی تصریح کرد: بحث اصلی ما نوع کاربری قلعه فلک الافلاک است که به عنوان موزه نمی توان از آن استفاده کرد زیرا 7600 شیء تاریخی لرستان را نمی توان در یک مکان محدود حبس کرد.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان افزود: قلعه فلک الافلاک به عنوان یک بنای تاریخی می تواند هویت و تاریخچه اصلی شهر خرم آباد و استان لرستان را معرفی و بازگو کند.

 مهاجری نژاد با اشاره به وضعیت باغ موزه فلاحت خرم آباد یکی از بزرگترین آثار تاریخی لرستان و ایران است اما متاسفانه به دلیل ساخت و ساز های انجام شده درختان آن در حال قطع شدن است.

 وی بیان کرد: متاسفانه هماهنگی زیادی بین دستگاه های اجرایی و مدیریتی استان وجود ندارد که لازم است در این خصوص برای پیشبرد اهداف استان هماهنگی های بیشتر و بهتری انجام پذیرد.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان با اشاره به آبشار افرینه پلدختر، اظهار کرد: آبشار افرینه پلدختر یکی از میراث فرهنگی و گردشگری استان محسوب می شود که متاسفانه به دلیل دفع نامناسب فاضلاب ، زباله ها و آلودگی ها چهره زشتی به خود گرفته است.

 مهاجری نژاد تصریح کرد: برای آزاد سازی حریم قلعه فلک الافلاک از سوی مقام معظم رهبری یک سری دستورالعمل هایی ابلاغ شده است که به دلیل کمبود اعتبارات و عدم وجود مکان برای پادگان این امر تاکنون محقق نشده است.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان گفت: در مورد پل شکسته خرم آباد تاکنون صحبت هایی انجام نشده است اما درصدد هستیم که به این امر رسیدگی کنیم.

 وی خاطر نشان کرد: تاکنون به پل تاریخی شکسته خرم آباد خدشه ای وارد نشده است، و با توجه به اینکه این پل تاریخی درفهرست آثار جهانی ثبت شده است، بحث مرمت و بازسازی آن را در نظر گرفته ایم.

 مهاجری نژاد با اشاره به تپه ماسور خرم آباد داشت و اظهار کرد: در ارتباط با تپه ماسور هم در نظر داریم که آن را به یک پارک موزه تبدیل نمائیم.

 وی افزود: اعتبارات سازمان میراث فرهنگی 3 میلیارد تومان است که این رقم اعتبار برای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری استان کافی نیست.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بیان کرد: باید یک مکانی در ورودی و خروجی شهرهای استان وجود داشته باشد که صنایع دستی خاص لرستان در آن مکان ها عرضه شود.

 وی افزود: اعتبارات آن  از طریق صندوق توسعه ملی برآورد شده است و برخی از اعتبارات آن نیز از طریق اعتبارات سازمان میراث فرهنگی  و گردشگری کشور و اعتبارات استانی تأمین می شود.

 مهاجری نژاد خاطر نشان کرد: یک بازارچه دائمی باید وجود داشته بیاشد و اصناف مربوط به آن نیز راه اندازی شود.

 مدیرکل میراث فرهنگی لرستان عنوان کرد: 2450 اثر ثبتی در کشور وجود دارد که از این لحاظ  استان لرستان در سطح کشور جایگاه دوم را دارا است.

 وی افزود: ثبت آثار تاریخی بسیار مهم است زیرا آثار دارای شناسنامه می شوند، بنابراین ما به دنبال ثبت تعداد آثار بیشتری از لرستان در سطح کشور هستیم.

امتیاز به خبر :