• چهارشنبه 25 تیر 1399
  • 04:05

از سوی مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی صورت گرفت:

صدور مجوز تصویربردای "استنساخ"

فیلم استنساخ به بررسی  تابلو نقاشی" استنساخ " اثر محمود خان ملک الشعرا صبا می­پردازد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با توجه به درخواست اداره کل ارزشیابی و نظارت سینمای حرفه ای جهت تولید فیلم مستند استنساخ به تهیه کنندگی مهران حقیقی به منظور تصویربرداری از چندین آثار نقاشی و همچنین تابلوهای دوره قاجار در کاخ گلستان، مجوز عکسبرداری و تصویربردای آن از سوی مرکز روابط عمومی  و اطلاع­رسانی  سازمان میراث فرهنگی پس از تایید محتوایی طرح توسط کارشناسان اداره تولیدات فرهنگی این مرکز صادر شد.

بنابر این گزارش فیلم استنساخ تلاش کرد تا با پرداختن به دوره تاریخی و شرایط فرهنگی- هنری عصر قاجار و با معرفی شخصیت محمود خان ملک الشعرا صبا و آثار او به بازنمایی زندگی هنرمندی شیفته و خلاق، در یافتن جایگاهی بر حق در تاریخ هنر کشورمان ادای دین کند.

محمود خان ملک الشعرا (1228 هـ- ق 1311 هـ - ق)، معروف به محمود خان صبا شاعر و هنرمند دوره قاجار و دوره ناصری بود.

او افزون بر سرودن شعر، نقاشی توانا و خوشنویسی چیره دست بود و در قلمدان نگاری، مجسمه سازی و برخی دیگر از رشته های صنایع دستی نیز طبع آزمود اما بیشتر به سبب نقاشی­های آبرنگ و رنگ روغنی­اش شهرت دارد.

محمود خان تصویرهایی دقیق و مستند از بناهای زمان خود طراحی کرد. کیفیت لطیف و درخشان برخی از این آثار و همچنین طرز پرداخت نقطه­ای­اش هم بی سابقه بود. اوج نوجوانی او را در نقاشی رنگ روغنی معروف به استنساخ (حدود 1272 ق) می توان مشاهده کرد. این اثر نه تنها اثری تازه و یکتا در آن زمان بود حتی  می­توان آن را نمونه­ای برای نقاشی نوگرای معاصر دانست. 

امتیاز به خبر :