• پنجشنبه 12 تیر 1399
  • 17:28

توسط خانه جوان فرید و به مناسبت روز ملی دریای خزر انجام شد:

برگزاری اولین جشنواره فرهنگی روز ملی خزر در گلستان

به مناسبت 21مرداد روز ملی دریای خزر،  اولین جشنواره فرهنگ روستا در روستای ساحلی قره سو در شهرستان بندرترکمن با حضور اهالی ،مسئولین و فرماندار این شهرستان  برگزارشد.

 امید کابلی مسئول موسسه خانه جوان فرید ، ومجری برگزاری روز ملی دریای خزر در این خصوص گفت: در این جشنواره فرهنگی که با همکاری اداره کل محیط زیست ،میراث فرهنگی ومعاونت فرهنگی و جوانان  اداره کل ورزش و جوانان برای اولین بار در گلستان برگزار شد، ضمن اجرای برنامه های  ایینی فرهنگی و نمایش سنت های بومی و محلی، روز ملی دریای خزر  در روستای ساحلی قره سو شهرستان بندرترکمن گرامی داشته شد.

کابلی افزود :در این جشنواره علاوه بر معرفی فرهنگ و رسوم قوم ترکمن در قالب برگزاری مراسم ایینی و برپاکردن الاچیق و اجرای مراسم ذکر خنجر  ، با برپایی مسابقه نقاشی ،مسابقه اشپزی غذای دریایی ،برگزاری جشن بادبادک ها و اجرای مسابقه و جنگ شادی  با موضوع دریای خزر اهمیت دریای خزر و تهدیدات زیست محیطی ان در قالب این برنامه ارائه شد.

در پایان مراسم با حضور فرماندار شهرستان و مسئولین محلی و نماینده خانه جوان فرید از خردسال ترین قاری روستای قره سو،برندگان مسابقات نقاشی ، برگزیدگان مسابقه آشپزی و جوان موفق این روستا با اهدای جوایزی تقدیر به عمل امد.

لازم به یادآوری است برنامه های روز ملی خزر در گلستان با  جشن بادباکها در شهرستان بندرگز آغاز، و با برگزاری کارگاه اموزشی در روستای ساحلی باغو کناره و جشنواره فرهنگ روستا در روستای ساحلی قره سو بندرترکمن و جشن بادباکها در این روستا به کار خود پایان داد.

خانه جوان فرید روستای کفشگیری گرگان مجری برگزاری روز ملی خزر در گلستان بوده است و اداره کل محیط زیست ، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان و معاونت فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان دربرگزاری این جشنواره همکاری داشته اند.

امتیاز به خبر :