• یکشنبه 22 تیر 1399
  • 13:00

مرمت و بازسازی مدرسه شریعتمدار مزینان آغاز شد

 رئيس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان سبزوار از مرمت و بازسازی اثر تاریخی و ارزشمند مدرسه شريعتمداري مزينان خبر داد و گفت: اين اثر متعلق به دوره قاجاریه است و به شماره 10905 در تاریخ   27/11/1382 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده آغاز شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوي، حسنعلي حبیب پور با اعلام اين خبر افزود: این فصل از اقدامات مرمتی شامل رفع خطر از پوشش های بنا و انجام مراحل بام سازی است تا این اثر تاریخی از طریق پوشش ها و بام آسیب پذیر نباشد.

وی ادامه داد: حذف و پاکسازی بدنه بیرونی و نمای ورودی اثر از اضافات و الحاقات مانند شعار ها و نوشته های تبلیغاتی و نیز شست و شو و بند کشی بدنه و همچنین تعمیرات موضعی و تعویض مصالح فرسوده بدنه در حیاط مرکزی و نمای ورودی ، دوخت و دوز ترک های ایجاد شده که غیر فعال هستند و حذف جان پناه آجری لبه بام که در سال های اخیر احداث شده از دیگر اقدامات این مرحله از مرمت است.

وي خاطر نشان كرد: ديگر آثار ارزشمند تاريخي و فرهنگي در شهرستان سبزوار نيز مورد توجه اين اداره قرار دارد و مرمت و بهسازي اين آثار نيز مور بررسي قرار خواهد گرفت.

امتیاز به خبر :