• چهارشنبه 20 فروردین 1399
  • 10:07

در كارگروه تخصصي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان تاكيد شد

ايجاد بانك اطلاعات صنايع دستي خراسان رضوی

ايجاد بانك اطلاعات صنايع دستي خراسان رضوی

 كارگروه تخصصي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان خراسان رضوي با حضور مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان، معاونين و اعضاء اين كارگروه به رياست محمد حسن واحدي معاون عمراني و امور هماهنگي استانداري خراسان رضوي برگزار و چند موضوع مهم مرتبط با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در اين كارگروه بررسي شد.

موضوع برگزاري پنجمين نمايشگاه سراسري صنايع دستي در مشهد مقدس يكي از دستورات جلسه اين كارگروه بود كه حسين خواجه بيدختي معاون صنايع دستي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان رضوي در خصوص برگزاري اين نمايشگاه توضيحاتي را ارئه داد و گفت: اين نمايشگاه با 250 غرفه و با حضور تمامي استان هاي كشور از 29 مرداد ماه الي 1 شهريور ماه سال جاري در محل نمايشگاه بين المللي مشهد برگزار خواهد شد.

وي گفت: به هر استان سه تا شش غرفه اختصاص يافته و اين نمايشگاه از ساعت 17 الي 23 ميزبان بازديد كنندگان و علاقه مندان است و در مراسم اختتاميه اين نمايشگاه از مديران سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري كشور نيز دعوت به عمل آمده است.

خواجه بيدختي گفت:  اين نمايشگاه مي تواند در تقويم برگزاري نمايشگاه هاي استان گنجانده و شهريور ماه هر سال زمان مشخص برگزاري اين نمايشگاه در مشهد باشد كه اين پيشنهاد با موافقت رئيس اين كارگروه مواجه و به تصويب اعضاء رسيد.

معاون عمراني و امور هماهنگي استانداري خراسان رضوي در اين كارگروه بعد از شنيدن اظهارات معاون صنايع دستي استان با اشاره به اينكه برگزاري نمايشگاه صنايع دستي در مشهد از ارزش فراواني برخوردار است و اهميت بسيار زيادي دارد گفت: پيشنهاد من اين است كه اين نمايشگاه براي تمامي افراد و عموم مردم و هنرمندان  از طريق رسانه ها و خصوصا صدا و سيما اطلاع رساني شود.

واحدي گفت: در كنار برپايي اين نمايشگاه چند كار مهم نيز بايد در حوزه صنايع دستي استان پيگيري شود كه در اين ميان ايجاد و راه اندازي بانك اطلاعات صنايع دستي استان، راه اندازي فروش الكترونيكي صنايع دستي از طريق سايت اداره كل ميراث فرهنگي استان، پيگيري و راه اندازي يك بازارچه صنايع دستي در  مشهد و ... مهمترين موضوعاتي است كه مي توان آن ها را پيگيري و اجرايي كرد.

وي افزود: استفاده از ظرفيت اتحاديه صنايع دستي با هدف كاهش تصدي گري هاي دولتي، ثبت نام از هنرمندان صنايع دستي استان و معرفي محصولات آن ها، ايجاد كارگاه زنده صنايع دستي در پنجمين نمايشگاه سراسري و تامين هداياي صنايع دستي ادارات از صنايع دستي و ... از ديگر موضوعات مهمي است كه بايددر استان پيگري شود.

وي در ادامه با بيان اينكه موضوعات مرتبط با گردشگري با كار تيمي و گروهي امكان پذير است ادامه داد: همه بايد كمك كنيم تا موضوعات مرتبط با ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در استان به شكل مطلوب پيگيري و اجرايي شود.

موضوع راه اندازي تله كابين در ارتفاعات جنوب مشهد يكي ديگر از موضوعات اين كارگروه بود كه در اين جلسه بررسي و دستورات لازم براي رفع مشكلات پيش آمده براي احداث اين تله كابين صادر و مقرر شد اين تله كابين در صورت امكان در هفته دولت كلنگ زني شود.

معاون عمراني و امورهماهنگي استانداري خراسان رضوي با اشاره به راه اندازي اين تله كابين گفت: راه اندازي اين تله كابين مي تواند به ماندگاري زائر و گردشگر در مشهد كمك كند.

وي خاطر نشان كرد: ميراث فرهنگي و ستاد سرمايه گذاري استان بايد حمايت از سرمايه گذاران در حوزه گردشگري را در دستور كار خود قرار دهند.

امتیاز به خبر :