• ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1399
  • 07:24

تشکیل کارگروه گردشگری در دولت راهکاری برای رونق

*امير نيك‌رويان- دكتر روحاني رييس‌جمهور كشورمان در سفرهاي استانی خود بر ظرفيت‌هاي گردشگري کشور تاكيد كرده و معتقد است بیشتر و شايد همه استان‌ها پتانسيل‌هاي بالايي در حوزه گردشگري دارند كه تاكنون توجه چنداني به آنها نشده است.ایشان از معاون در سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيز خواسته اند تا طرح جامع گردشگري را به دولت ارائه كند.

توجه ويژه رييس دولت يازدهم به گردشگري و حتي ديدگاه تخصصي دكتر روحاني به صنعت گردشگري در حوزه های مختلف از جمله گردشگري سلامت، طبيعت‌گردي و ... نشان از دغدغه دولت در این حوزه است و اين خود نويدي براي فعالان اين صنعت به شمار می آید؛ سخنان و تاکیدات ویژه رييس جمهور درباره اين صنعت پردرآمد اما مهجور اين اطمينان را به سرمايه‌گذاران فعال بخش خصوصي مي‌دهد تا در فضايي بكر و تشنه سرمايه‌گذاري كنند و علاوه بر اشتغال‌زايي و كسب درآمدهاي بالا، سرانه درآمد ناخالص ملي كشور را افزايش دهند.

فضاي سياسي موجود، مذاكرات ايران و گروه 1+5، اشتياق فعالان حوزه گردشگري و ايجاد انگيزه در آنها با شروع دولت يازدهم و همچنين التهابات سياسي و امنيتي كشورهاي منطقه و همسايه همه و همه باعث شد تا آمار ورود گردشگر خارجي به ايران رو به فزوني گذاشته و درآمد ناشي از ورود گردشگر راافزايش دهد.

اما حقيقت ماجرا اين است كه گردشگري كشور ما از نبود امكانات و زيرساخت‌هاي لازم رنج مي‌برد؛ در این خصوص ذکر این نکته ضروری است  که رونق صنعت پردرآمد گردشگری صرفا محدود به تلاش‌هاي سازمان ميراث فرهنگي به عنوان دستگاه متولي گردشگري كشور نیست   بلكه چرخیدن چرخ این صنعت و ایجاد تحول در اين حوزه نیازمند عزم ملی است و همكاري گسترده و وسيع سایر دستگاه‌ها را می طلبد؛ دستگاه هاي اجرايي که اعضاي اصلي بدنه گردشگري كشور محسوب مي‌شوند و عدم حضور هركدام از آنها باعث اختلال در كل عملكرد دستگاه گردشگري كشور و مانع از توسعه و رونق اين صنعت مي‌شود.

تأكيد رييس‌جمهور كشورمان بر استفاده از اين ظرفيت‌ها در حوزه گردشگري گواه آن است كه گردشگري بارديگر به دغدغه‌اي براي مسئولان تبديل شده است؛ از این رو مي‌توان به حمايت‌هاي ويژه ايشان از بودجه و نيروي انساني گرفته تا زمينه‌سازي و روان‌سازي واگذاري تسهيلات به بخش خصوصي اميدوار بود و از اين فرصت استفاده كرد و با برنامه‌ريز‌هاي كوتاه و ميان‌مدت، گردشگري را به جايي رساند كه بتوانيم به جایگاه واقعی خود در منطقه و جهان دست پیدا کنیم.

به نظر مي‌رسد سخنان رييس‌جمهور در خصوص پرداختن به توسعه گردشگری کشور منجر به تشكيل كارگروهي در دولت شود تا در نتیجه برنامه های آن هماهنگي‌هاي بين دستگاه‌هاي مرتبط از جمله وزارت امور خارجه و بانك‌ها با سازمان ميراث فرهنگي بيشتر و تخصصی تر شود.

اين كارگروه مي‌تواند به صورت تخصصي، مشكلات صنعت گردشگري را احصاء كرده و با تشكيل جلسات منظم به رفع موانع بپردازد و در اين راه، سازمان ميراث فرهنگي را ياري كند؛ چه بسا دغدغه رييس جمهور و همچنين رييس و مديران و كاركنان سازمان ميراث فرهنگي و فعالان حوزه گردشگري به دغدغه‌اي عمومي‌تر تبدیل و هرچه زودتر از كسب درآمدهاي بالاي اين حوزه پرده‌برداري و بهره برداری شود.

هرچند تأكيدات رييس جمهور محترم در زمینه گردشگري مسئوليت سازمان ميراث فرهنگي،صنایع دستی و گردشگری را سخت‌تر مي كند اما اين آمادگي و توان وجود دارد كه با انجام مطالعات كارشناسي و تقويت بخش خصوصي و تعامل با بانك‌ها و صندوق و ساير دستگاه‌هاي مرتبط، توسعه گردشگري كشور را كليد بزند.

امتیاز به خبر :