• یکشنبه 11 خرداد 1399
  • 20:24

در استان خراسان جنوبی؛

برگزاری نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ‌های تاریخی ایران

برگزاری نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ‌های تاریخی ایران

نخستین کارگاه تخصصی آموزشی باغ‌های تاریخی ایران از 21 تا 23 آبان ماه از سوی اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی با همکاری پایگاه میراث های جهانی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ؛ حسن رمضانی میدر کل میراث فرهنگی استان با بیان این مطلب افزود: محوریت برگزاری این کارگاه تخصصی  که در سطح ملی برگزار خواهد شد؛معرفی9 باغ ثبت شده  ایرانی  در فهرست میراث جهانی است.

وی  افزود: این کارگاه با هدف معرفی ویژگی‌ها، ظرفیت‌ها و قابلیت‌های محیطی‌، طبیعی‌، گردشگری‌، شهری‌، اجتماعی و فرهنگی باغ‌های تاریخی  در خراسان جنوبی برگزار می شود.

رمضانی، انتقال و تبادل تجربیات تخصصی مدیران پایگاه ها در سطح بین‌المللی و اشاعه‌ فرهنگ حفاظت‌، نگهداری و پاسداشت باغ‌های ایرانی را از دیگر اهداف این کارگاه برشمرد.

وی گفت: در این کارگاه تخصصی، معاون میراث فرهنگی کشور، مدیران پایگاه های میراث جهانی، مدیران ستادی ، جمعی از مدیران و مسوولین استانی و شهرستان ها و همچنین پژوهشگران و دانشجویان علاقمند حضور خواهند داشت.

لازم به ذکر است؛ در پرونده باغ های تاریخی، مجموعه نه باغ در ایران، دو باغ در هند و یک باغ در پاکستان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند.

باغ اکبریه بیرجند؛ باغ پاسارگاد؛ باغ ارم شیراز؛ باغ چهلستون اصفهان؛ باغ فین کاشان؛ باغ عباس آباد مازندران؛ باغ شازده کرمان؛ باغ دولت آباد یزد؛ باغ پهلوان پور مهریز؛ تاج محل در آگرا هندوستان؛ آرامگاه همایون در دهلی نو و باغ شالیمار در پاکستان سال 2011 به ثبت جهانی رسیدند.

امتیاز به خبر :