• یکشنبه 11 خرداد 1399
  • 23:58

اسفند ماه سال جاری؛

اولین کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران برگزار می شود

اولین کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران و پنجمین کنگره تاریخ محلی ایران، اسفند ماه سال جاری به مدت یک روز در استان مازندران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران؛ بزرگ نیا مدیر کل میراث فرهنگی مازندران در جلسه هماهنگی برگزاری کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران گفت: در تاریخ محلی به دنبال عناصری باید بگردیم تا به تاریخ ملی پیوند بخورد .

وی با بیان این که اول باید زبان ملی را تقویت کنیم و بعد روی زبان محلی متمرکز شویم افزود:خوشبختانه دانش عمومی به ویژه در زمینه تاریخ وجود دارد اما سهل و آسان بودن ظاهری  موضوعات فرهنگی باعث می شود که هر کسی خودش را در این حوزه ها صاحب نظر بداند.

مدیر کل میراث فرهنگی مازندران برگزاری همایش را بهترین فرصت برای ایجاد جریان فرهنگی و افزایش سطح سلیقه مردم ارزیابی کرد و گفت:باید زمینه حضور مردم در این گونه حرکت های فرهنگی با ایجاد برنامه های جانبی همچون نمایش های آیینی، بازارچه های صنایع دستی و مستند سازی آداب و رسوم محلی فراهم شود.

مدیر کل میراث فرهنگی مازندران افزود:باید قدری در بررسی موضوعات از کلی گویی پرهیز کرده و بیشتر به جزئیات بپردازیم.

حسین اسلامی سرپرست موسسه ساری شناسی و مجری برگزاری این کنگره به احیای تاریخ محلی ایران به عنوان یکی از عناصر ارزشمند فرهنگی اشاره کرد و گفت:تاریخ واقعی مردم در دل عوام است که باید استخراج شده و بیرون بیاید.

وی ازفرصت نهایی ارسال مقاله به دبیرخانه   تا اول دی ماه سال جاری خبر داد و گفت: تاکنون 127 مقاله به دبیرخانه کنگره تاریخ محلی مازندران رسیده است که 3مقاله از کشورهای فرانسه،روسیه،آمریکا و است.

کنگره بین المللی تاریخ محلی مازندران 7 اسفند ماه سال جاری با همکاری استانداری،اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران،شهرداری ساری،اداره کل کتابخانه ملی،دانشگاه مازندران ،موسسه فرهنگی ساری شناسی و دیگر دستگاه ها و نهادهای مرتبط با حوزه فرهنگ در شهرستان ساری به مدت یک روز برگزار می شود.

امتیاز به خبر :