• یکشنبه 11 خرداد 1399
  • 23:52

مدیرکل میراث فرهنگی سمنان خبرداد؛

مرمت ايوان شرقي مسجد امام سمنان در مراحل نهايي

مرمت ايوان شرقي مسجد امام سمنان در مراحل نهايي

مرمت تزئينات ايوان شرقي مسجد امام سمنان در مراحل نهايي قرار دارد.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، محمدحسين بحرالعلومي مدير كل ميراث‌فرهنگي،استان اظهار داشت: بخش فوقاني ايوان شرقي مسجد امام بر اثر فرسودگي و رطوبت، آسيب ديده بود به همین دلیل اقدامات مرمتي و استحكام بخشي آن انجام شد و در حال حاضر 90 درصد پيشرفت فيزيكي دارد.

وي با اشاره به اين كه تزئينات وابسته به معماري ايوان شرقي مسجد امام سمنان شامل كاشي‌هاي معقلي، هفت رنگ با طرح هندسي و گل و گياه است،گفت: اداره كل میراث فرهنگی سمنان با هدف حفظ اصالت تزئينات معماري موجود ايوان شرقي مسجد امام، برنامه مرمت و استحكام بخشي اين مسجد تاريخي را اجرا كرد.

بحرالعلومي، مرمت سرويس هاي بهداشتي و نقاشي محراب مسجد امام را از ديگر فعاليت هاي در دست انجام عنوان كرد.

مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان گفت: مسجد امام از نوع مساجد چهار ايواني است كه در سال 1242 هجري قمري ساخته شده و داراي چهار در ورودي است،در معماري اين بنا هر قسمت به طور جداگانه قرينه است.در مقابل ايوان اصلي (ايوان شرقي) يك نقاره خانه چوبي ساخته شده است .

وی افزود:این مسجد نمونه ای کامل از لحاظ معماری دوران قاجار است و عناصر تشکیل دهنده مسجد را ایوان های متعدد، شبستان های وسیع ، مهتابي‌ها، حجره‌ها و کاشیکاری‌های زیبا و هفت رنگ تشکیل می‌دهد.

بحرالعلومي در خصوص این مسجد همچنین گفت:ارتفاع ایوان غربی مسجد امام 5/19 متر است و بزرگتر از ایوانهای دیگر مسجد ساخته شده و مزین به کاشی‌کاری ها و کتیبه‌های کوفی بنایی و ثلث است،اين مسجد در تاريخ 30/3/1315 و به شماره 257 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :