• دوشنبه 12 خرداد 1399
  • 00:59

رئیس اداره ميراث فرهنگي، شهرستان شاهرود خبرداد:

ثبت بار انداز بازار تاريخي شاهرود در فهرست آثار ملی

ثبت بار انداز بازار تاريخي شاهرود در فهرست آثار ملی

رئیس اداره ميراث فرهنگي، شهرستان شاهرود از ثبت بار انداز بازار تاريخي شاهرود در فهرست آثار ملي خبر داد.

بار انداز و يا انبار نمک بازار تاريخي شاهرود به شماره31142 در فهرست آثار ملی غير منقول ایران به ثبت رسيد.

 به گزارش روابط‌عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان،حمیدرضا حسنی رئیس اداره ميراث فرهنگي، شهرستان شاهرود گفت: بنای تاریخی بار انداز در نزدیکی میدان مرکزی شاهرود در ابتدای خیابان شهدا واقع شده و در مساحتی حدود 550 متر مربع مربوط به دوره قاجار است.

وي با بيان اينكه نام ديگر اين بناي تاريخي،"انبار نمک" است، افزود: این بنا به دلیل این که حدود 60 سال انبار نمک بوده، به نام انبار نمک معروف است و در قدیم به عنوان بارانداز بازار تاریخی شاهرود كاربرد داشته است.

حسنی با اشاره به اينكه اين بنا از مصالح خشت و گل ساخته شده است، گفت: بار انداز شاهرود دارای  23 گنبد به ارتفاع 5 متر است.

وی  تاكيد كرد:"انبار نمک" از جمله بناهای در معرض تخریب است که حفظ و تغییر کاربری در آن، مي تواند اين بناي تاريخي را به مکانی براي جذب گردشگر تبديل كند.

 وي افزود: وجود پارکینگ مرکزی در کنار این بنای تاریخی امکان مناسبی برای بازدید و استفاده بهتر از آن را مهیا كرده است.

بر اساس ماده 560 قانون مجازات اسلامي هر کس بدون اجازه از سازمان ميراث فرهنگي کشور يا با تخلف از ضوابط مصوب و اعلام شده از سوي سازمان مذکور در حريم آثار فرهنگي _ تاريخي مذکور در اين ماده مبادرت به عملياتي نمايد که سبب تزلزل بنيان آن ها شود، يا در نتيجه آن عمليات به آثار و بناهاي مذکور خرابي يا لطمه وارد آيد، علاوه بر رفع آثار تخلف و پرداخت خسارات وارده به حبس از يک تا سه سال محکوم مي‌شود.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :