• دوشنبه 28 بهمن 1398
  • 21:44

مدیر موزه ملی قرآن کریم:

برگزاری نمایشگاه نسخ قرآنی تاریخی در سطح ملی و فراملی تاثیر گذار است

برگزاری نمایشگاه نسخ قرآنی تاریخی در سطح ملی و فراملی تاثیر گذار است

برگزاری نمایشگاه از نسخ قرآنی تاریخی علاوه بر آثار معنوی که در سطح جامعه دارد، موجب معرفی این سرمایه کهن به نسل جدید شده و همچنین فرصتی محکم و کوبنده علیه تبلیغات نامناسبی است که خارج از مرزهای کشور علیه شیعیان انجام می شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی و  اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری، حجت‌الاسلام و المسلمین فخرالدین صابری، مدیر موزه ملی قرآن کریم در حاشیه افتتاح و رونمایی از قرآن های خطی متعلق به دوران قاجار در موزه کتابخانه اختصاصی افزود: در خارج از کشور تبلیغاتی منفی علیه شیعیان با مضمون اهمیت قائل نشدن برای قرآن و در مقابل تنها پرداختن به اهل بیت پیغمبر انجام می شود، نمایش این آثار ارزشمند نسخ خطی قرآن که از قرون گذشته باقی مانده و با دقت ویژه به کتابت، تذهیب و صفحه آرایی آن پرداخته شده، نشان دهنده این است که در طول تاریخ شیعه با تاسی به حدیث پیغمبر اسلام (ص) درخصوص تمسک به قرآن و اهل بیت و توجه به هر دو موضوع در کنار یکدیگر حرکت می کند.

وی تصریح کرد: عرضه شدن آثار نسخ خطی قرآنی که هم دارای قدمت تاریخی هستند و هم به لحاظ کتابت، تذهیب و صفحه آرایی دارای ویژگی های منحصر بفرد می باشند برای تمام علاقه مندان به آثار تاریخی و دینی جذاب است.

حجت‌الاسلام و المسلمین صابری گفت: با عنایت به اینکه در حال حاضر تنها موزه تخصصی قرآن در کشور "موزه ملی قرآن کریم" است که دارای آثار و مجموعه نسخ خطی قرآن، ادعیه و دیوان های شعری است، موقیت بسیار مناسبی برای برگزاری نمایشگاه های مشترک موجود در کاخ ها و موزه ها به صورت فصلی و همچنین در مناسبت های مختلف سال است تا مردم با مجموعه های ارزشمند نسخ خطی قرآن کریم در موزه های کشور آشنا شوند.

وی افزود: برگزاری این نمایشگاه ها موجب ترویج فرهنگ قرآنی و معرفی کاتبان هنرمند و متعهدی می شود که با نبود امکانات در قرون گذشته به کتابت قرآن اهتمام ویژه ورزیده و آنها را در اندازه های مختلف کتابت کرده و زحمت های فراوانی متحمل می شدند تا بتوانند کلام وحی را در شکلی بسیار زیبا به جامعه آن روزگار عرضه کنند و امروزه ارزش این آثار به حدی است که نسل به نسل مایل به نگهداری و مراقبت از آنها هستند.

مدیر موزه ملی قرآن کریم خاطر نشان کرد: از طرح تجمیع آثار نفیس قرآنی در سطح کشور استقبال می کنیم؛ چراکه در برخی از موزه ها از جمله موزه های استان ها و شهرستان ها نسخ خطی قرآن کریم در شرایط نامناسبی نگهداری می شوند و شرایط لازم جهت نگهداری آثار را ندارند. این آثار ملی و متعلق به تمام مردم است و اگر سازمان میراث فرهنگی بتواند جهت تجمیع آثار در یک جا برنامه ریزی کند کار بسیار بزرگ و ارزشمندی انجام می شود.

وی تصریح کرد: از اداره کل موزه ها می خواهیم به منظور حفظ و مراقبت از نسخ ارزشمند خطی قرآن کریم که در برخی از موزه های استان ها، درکنار دیگر اشیا و آثار غیر مرتبط با نسخ خطی و قرآنی و به شکل نامناسب نگهداری می شوند، درخصوص تجمیع، انتقال و جداسازی این نسخ برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. این حرکت یکی از اساسی ترین اقدامات درجهت حفظ مواریث فرهنگی مکتوب محسوب خواهد شد.


وجیهه قنبری امتیاز به خبر :