• شنبه 03 اسفند 1398
  • 12:25

برگزاری نشست تشکل های مردم نهاد با مدیر کل میراث فرهنگی خراسان شمالی

نشست هم اندیشی تشکل های مردم نهاد با سویدانلوئی مدیر کل میراث فرهنگی، خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری؛ در این نشست سویدانلوئی به اهمیت فرهنگ اشاره کرد و گفت: فرهنگ غذای روح ماست،قرآن کریم می فرمایند انسان ها در طعامشان هم از نظر روحی و هم از نظر مادی دقت کنند.

وی افزود:ما در فرهنگ مان پشتوانه عاشورا داریم در واقع عاشورا هم سوگ ، هم حماسه و هم پیام است. امسال دهه محرم که در خراسان شمالی حضور داشتیم واقعا دیدیم این مراسم با شور و شعور مضاعف در جای جای این استان برگزار می شود و گزارشات و شواهد همه گواه این مطلب است که معماری، هنر، شعر و حتی فرش و هنرهای تجسمی مردمان این استان جلوه ای از میراث ناتمام عشق به امام حسین(ع) است.

 سویدانلوئی عنوان کرد:میراثی که هر گردشگری یا هرکسی که وارد این استان می شود با درک آنها به ابعاد بیشتری از فرهنگ وتمدن مردمان خراسان شمالی دست پیدا می کند.

وی  به اهمیت سه حوزه سازمان اشاره کرد و گفت: هرکدام میراث دار بخش عظیمی از انباشت های فرهنگی کشور ما، استان ما، در طول هزاران سال تمدن با شکوه ایرانی اسلامی بوده است و اتصال مدیریتی این سه بخش در قالب میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تلاشی است در چارچوب یک نگاه جامع به مقوله فرهنگ که تا از این طریق زنجیره فعالیت های مردمی در میراث فرهنگی، صنایع دستی تقویت شود.

سویدانلوئی در ادامه گفت: 50 درصد ماموریت میراث فرهنگی با اطلاع رسانی عجین شده، چیزی که در گذشته مغفول مانده بود.

 وی  به برنامه های اداره کل اشاره کردو گفت: در همه عرصه ها ساز وکاری طراحی کردیم که به گزارشگران به راحتی مجوز دهیم تا از سازمان ما گزارش تهیه شود که بتوانند تشکل های مردم نهاد، سازمان میراث فرهنگی با ایجاد پرتال های اینترنتی، تورهای مجازی، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های موبایلی و توسعه و انتشار اطلاعات به زبانهای مختلف گردشگران مختلف را برای ورود به استان  جذب  نمایند.  

سویدانلوئی یادآور شد : ما باور داریم و معتقدیم که اطلاعات موجود در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متعلق به مردم است و اطلاعات سازمان در تمامی عرصه های فعالیت باید در اختیار مردم و رسانه ها قرار بگیرد.

وی درباره اهمیت تشکل های مردم نهاد اظهارداشت: خوشبختانه امروز سمن ها در حوزه میراث فرهنگی رسمیت پیدا کرده و مشارکت تشکل های مردم نهاد به صورت انجمن و تشکل های دوستداران میراث فرهنگی در دستور کار اداره کل ما قرار دارد این تشکل ها نه تنها در حوزه میراث فرهنگی بلکه در زمینه های صنایع دستی و گردشگری نیز برآوردی که داشتیم فعالیتهای زیادی داشته اند.

 وی به برگزاری نشست های فصلی در طول سال به منظور استفاده از دیدگاه ها و نظرات تشکل های مردم نهاد تاکید کرو اظهارداشت: از تشکل های مردم نهاد می خواهیم که هم از نظر تئوریک هم از نظر عملی به ما کمک کنند، به ما ایده بدهند، تا ما به عنوان مسئولین شما وخدمتگزاران شما در میراث فرهنگی بتوانیم این سازمان را به یک سازمان پویا و تحول آفرین تبدیل نمائیم.

سویدانلوئی به فعالیت های اداره کل در ثبت  جهانی کریدور جرجان تا نیشابور، در میراث فرهنگی خراسان شمالی  پرداخت و عنوان کرد: کاروانسراهای جرجان تا نیشابور که 11 کاروانسرا  تو مسیر راه ابریشم سابق جرجان به نیشابور بوده در صدد هستیم حداکثرظرف دو سال آینده این مسیر باستانی را ثبت جهانی کرده و یک محور گردشگری ایجاد نمائیم و بتوانیم شرایط حضور گردشگران خارجی را  در استان فراهم سازیم.  

 

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :