• جمعه 24 مرداد 1399
  • 09:52

آغاز تعیین حریم دو اثر تاريخي در مهديشهر

آغاز تعیین حریم  دو اثر تاريخي در مهديشهر

تعیین حریم دو اثر تاریخی مهديشهر شامل "حسینیه اعظم" و خانه تاریخی "صباغیان" آغار شده است.

به گزارش روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌ فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، همايون جورابلو سرپرست ميراث‌فرهنگي شهرستان مهدیشهر اظهار داشت: خانه صباغیان با شماره ثبت 31133 یکی از خانه‌های قدیمی با ویژگی‌های خاص

معماری ایرانی است كه به عنوان ساختمان اداری میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مهدیشهر درحال مرمت است،قدمت اين خانه مربوط به اواخر دوران قاجار و پهلوی است.

جورابلو افزود: حسینیه اعظم مهدیشهر نيز با شماره ثبت 27110 در سال 769 هجری قمری ساخته شده است.

وي با بيان اينكه این حسینیه دارای آب انبار تاریخی است، گفت: در اين حسينيه مراسم‌ مذهبی از جمله نخل‌گردانی، مراسم ماه محرم و تعزیه برگزار می‌شود.

جورابلو هدف از تعيين حريم اين آثار را جلوگيري از دخل و تصرف و ساخت و سازهای غیر مجاز در محدوده این آثار با ارزش تاريخي عنوان كرد و افزود: تعیین حریم و تصویب ضوابط ساخت و ساز برای آثار تاریخی کشور نه تنها محدودیتی براي ساخت و ساز و احداث بنای جدید برای مالکانی که اراضی آن‌ها در حریم قرار گرفته ایجاد نمي‌كند، بلکه موجب بهره‌مندی از حمایت‌های کارشناسی سازمان میراث فرهنگی به‌منظور زیبا سازی و استفاده بهینه از حداکثر زمین خواهد شد.

هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد  558 تا 569قانون مجازات اسلامی جرم محسوب می شود.

شهرستان مهدیشهر که در گذشته سنگسر نامیده می‌شده است در حدود 10 کیلومتری شمال سمنان قرار دارد.

سابقه تاریخی این شهر به پیش از اسلام و حتی به زمان سلسله‌های پیشدادی می‌رسد. در شاهنامه فردوسی از سنگسر که همان سکسر یا سکسار باشند سخن رفته است. در روایات ملی و حماسه‌های ایران نیز از سکسر و سکساران یاد شده است.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :