• ﺳﻪشنبه 08 بهمن 1398
  • 10:42

برگزاري تور رصد ستارگان در كاروانسراي لاسجرد سرخه ويژه دانش آموزان

برگزاري تور رصد ستارگان در كاروانسراي لاسجرد سرخه ويژه دانش آموزان

مسئول روابط عمومي اداره كل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استان سمنان از اجراي تور رصد ستارگان در كاروانسراي لاسجرد سرخه ويژه دانش آموزان دبيرستاني خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری سمنان؛محمدتقي اعرابي اظهار داشت: اين تور پنج شنبه (هجدهم دي ماه) و با حضور 60 دانش آموز دبيرستاني استان تهران برگزار مي‌شود.

وي هدف از برگزاري اين تور را ترويج گردشگري و آشنايي هر چه بيشتر دانش آموزان با جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري استان عنوان كرد و افزود: اين تور با مشارکت انجمن نجوم آسمان كوير سمنان برگزار مي‌شود.

اعرابي گفت: اين دانش آموزان امروز با جاذبه‌هاي گردشگري شهر سمنان و مهديشهر آشنا مي‌شوند و فردا پس از آشنايي با جاذبه هاي شهرستان سرخه و انجام شترسواري، در تور رصد ستارگان شركت مي‌كنند.

وي ويژگي اين تور را وجود دنباله دار "لاف جوي" در آسمان عنوان كرد و گفت: اين دنباله دار با چشم غير مسلح و در آسمان تاريك قابل مشاهده است.

کاروانسرای تاریخی لاسجرد از کاروانسراهای دوره عباسی است که از سمت غرب در ابتدای روستای لاسجرد و بر روی گذرگاه شرق به غرب ایران و در مسیر زیارتی به طرف مشهد مقدس قرار دارد.

اين كاروانسرا از نوع كاروانسراهاي دو ايواني و شامل حياطي وسيع با 24 حجره است. دو ايوان زيباي كاروانسرا در غرب و شرق آن ساخته شده اند و در دو طرف ايوان غربي شش غرفه براي سكونت مسافران ساخته شده است.

 قدمت و دوره تاريخي این کاروانسرا صفوي است و به شماره 1995 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نزديكي به شهر، محيط مناسب، آسمان تاريك، منظر ديد مناسب و دسترسي به جاده از جمله ويژگي هاي كاروانسراي لاسجرد براي رصد ستارگان است.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :