• چهارشنبه 30 بهمن 1398
  • 06:55

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه؛

ساماندهی تاق بستان با جدیدت دنبال می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از عزم این اداره کل برای ادامه ساماندهی تاق بستان خبرداد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، علی فعله گری طی گفتگویی در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی محوطه تاریخی تاق بستان و برنامه ثبت جهانی این اثر گفت: ساماندهی مجموعه فرهنگی تاریخی تاق بستان یکی از دغدغه های اصلی کاری بنده در طول یک سال گذشته بوده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با هماهنگی ها و پی گیری هایی که دادستانی محترم انجام داد در حوزه پارک کوهستان یک سری واحد های غیرمجاز که حریم منظری تاق بستان را به هم ریخته بودند و مانعی برای ثبت جهانی این اثر بودند، تخریب شدند، که تا کنون هفت تا هشت واحد از این سازه های غیر مجاز تخریب شده است و روند تخریب ها همچنان ادامه دارد.

فعله گری تصریح کرد: برنامه ریزی ما پس از مبادله موافقت نامه مربوطه این است که ساماندهی ضلع جنوبی تاق بستان را شروع کنیم و دنده کبابی ها و واحد های پذیرایی غیر مجازی که حریم و بستر رودخانه را تصرف کرده اند و نیز برخلاف ضوابط شهرداری کار کرده اند را یا به تملک در آوریم و یا تخریب خواهند شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه پیرامون ثبت جهانی تاق بستان و اقدامات انجام شده گفت: برنامه ثبت جهانی این اثر نیز در دستور کار ما قرار دارد و در این خصوص رایزنی های لازم با معاونت میراث فرهنگی کشور انجام شده است.

وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در استان نیز ساماندهی تاق بستان به عنوان یک دغدغه اصلی در نظر گرفته شده است و اعتبار خوبی برای آن لحاظ شده است که به زودی موافقت نامه آن مبادله خواهد شد.

فعله گری در خاتمه اظهار داشت: در کل ما یک برنامه مدون برای تاق بستان داریم که فقط روند اجرایی کار آن باقی مانده که پس از تخصیص اعتبار سریعاً شروع خواهد شد و من می توانم قول بدهم که در آینده نزدیک شاهد پویایی و ثبت جهانی این اثر ارزشمند خواهیم بود.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :

آخرین اخبار