• جمعه 02 اسفند 1398
  • 12:26

خانه های تاریخی مهمترین هویت تاریخ معماری هستند

خانه های تاریخی مهمترین هویت تاریخ معماری هستند

چهارمين نشست از سلسله جستارهاي علمي- فرهنگي قزوين پژوهي با حضور جمعي از اساتيد، دانشوران و فرهيختگان استان قزوين با موضوع" تاريخ معماري، حافظ ثروت هاي فرهنگي" با نگاه موردی به خانه های تاریخی قزوین در تالار سيد محمد بهشتي برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی ادره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری قزوین؛در اين نشست مهرزاد پرهيزگاري محقق و پژوهشگر قزوینی در حوزه معماري ضمن بررسي مقايسه اي تاريخ معماري فضاهاي مختلف خانه هاي قزوين و سير تغييرات به وجود آمده در اين فضاها ازدوره قاجار و پيش از آن ابراز داشت : تاريخ معماري معمولا براساس معماري فاخر مساجد، کاخ ها و ... نوشته مي شوند و خانه ها در تاريخ معماري هميشه مورد بي مهري واقع شده اند در حالي که خانه ها مهمترين بخش معماري هستند که رابطه مستقيم با زندگي مردم دارند.

پرهيزگاري با اشاره به اهميت شناخت و معرفت در معماري اظهار داشت: يکي از ابعاد گسترده معماري وجه فرهنگي آن است، معرفت به معماري نه تنها در شناخت تاريخ گذشته به ما کمک مي کند بلکه با اين شناخت مي توانيم حافظ فرهنگ و ثروت هاي فرهنگي خود باشيم. معماري بدون زندگي يک کالبد بدون روح است لذا آگاهي از شيوه زندگي در گذشته و استفاده از تجربيات آن ما را به حفاظت از فرهنگ زندگي رهنمون مي سازد .

نويسنده کتاب مهمانخانه قزوين همچنين با نگاهي به علم شهرسازي در تاريخ معماري گفت: انسان داراي زندگي جمعي بوده و زندگي جمعي نیز در شهر اتفاق مي افتد که در این میان تاريخ معماري گسترده تر شده و تبديل به تاريخ شهرسازي مي­گردد که امکان حفاظت از شهرها را نيز فراهم می­کند.

وی در پايان با اشاره به رویدادهای ناخوشایند در بافت تاریخی قزوین تصريح کرد: عدم شناخت و ناآگاهی از تاريخ معماري و شهرسازي مساوي است با نتايج اسف باري که در شهرهاي تاريخي اتفاق مي افتد و تخريب يک اثر تاريخي تنها به منزله از بين رفتن يک کالبد نيست بلکه نابودی بخشي از فرهنگ و هویت آن شهر را در پی خواهد داشت.

در ادامه اين همایش با حضور سيد مهدي مجابي، پارسا و پروين نيا تاريخ معماري و شهرسازي در ايران مورد بحث و بررسي قرار گرفت. و برنامه با شعر خواني سید محمد حسین ابوترابي شاعر نام آشنای قزوين و اجراي موسيقي سنتي ادامه یافت.

در پایان نیز از عباس زرنگار حافظ میراث فرهنگی(خانه تاریخی زرنگار)، مهندس پرهیزگاری، مرتضی تدین و محمد برزگر و... به رسم یادبود با اهدای لوح تقدیر و هدایای فرهنگی قدر دانی شد.

وجیهه قنبری امتیاز به خبر :